• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 15 minut

  Strona 2 z 7


  - Żużel poniklowy PN EN ISO 11126-5 (nickel refinery slag) nie jest produkowany w Polsce i stanowi również głównie krzemiany żelaza, z innymi jednak dodatkami tlenków i wtrąceń metalicznych. Nazwy handlowe żużli poniklowych to Green Diamond, Kleen Blast, Ultrablast, Kayway i SIL Nickel Blast. Zakres stężenia zanieczyszczeń żużla poniklowego przekracza ogólne poziomy zawartości w glebie chromu i niklu (NIOSH 1998). Nie zawiera wolnej krzemionki, eliminując ryzyko pylicy, dopuszczony jest jako bezpieczny dla środowiska (mimo że zawiera najwięcej przekroczeń dopuszczalnych dla środowiska), posiada niską zawartość wilgoci, ma ostre kanciaste krawędzie, pozostawia czystsze powierzchnie niż żużel pomiedziowy. Zastosowania podobne jak żużla pomiedziowego.


  - Żużel paleniskowy

  PN EN ISO 11126-4 (coal furmace slag), składający się głównie z krzemianów glinu, z pokruszonego żużla z kotłów węglowych elektrowni i ciepłowni, jest używany przez wiele branż w podobnym zakresie jak żużle pomiedziowe i poniklowe. Nazwy handlowe to Black Beauty, Blackblast, Black Magic, Black Magnum, Patriot Blast, Black Pearl i inne. Zakres stężeń toksycznych składników żużli paleniskowych, wg USEPA, nieznacznie przekracza poziom chromu dla gleby. Ten materiał ścierny jest powszechnie uważany za najbezpieczniejszy z mediów nienadających się do recyklingu przemysłowego ścierniw i jest najczęściej stosowany do usuwania powłok ochronnych z metalowych lub betonowych powierzchni w terenie. Jest też powszechnie używany do przygotowywania powierzchni do malowania stalowych mostów i remontów statków.


  - Żużel poplatynowy jest krzemianem żelaza III-wartościowego o nazwie PG Platinum z firmy Rock Garnet i Blastrite. Jest on używany do czyszczenia strumieniowo-ściernego w stoczniach, konstrukcjach stalowych, rafineriach ropy naftowej, elektrowniach, morskich platformach wiertniczych i stoczniach do różnych zastosowań. Produkt ten jest specjalnie sortowany w celu optymalizacji produkcji, przy jednoczesnym osiąganiu wyznaczonych standardów przygotowania powierzchni zgodnie z normami PN EN ISO 8501-1.


  - Żużel wielkopiecowy i (domyślnie) konwertorowy PN EN ISO 11126-6 (iron furmace slag), składające się głównie z krzemianów wapnia, które nie zostały jednak zastosowane w przemyśle, gdyż są zbyt alkaliczne i nie nadają się do przygotowywania powierzchni przed nakładaniem niektórych powłok lakierowych, np. ftalowych i akrylowych. Są one oferowane jako ścierniwo tylko przez firmę Eurogrit pod nazwą Scorex.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...