• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Lepsza wydajność przy użyciu właściwej chemii do przygotowania powierzchni


    Rozpuszczalnikowe preparaty myjące, ze względu na ich negatywne oddziaływanie na środowisko, nie cieszą się dobrą sławą. Jednakże węglowodory, modyfikowane alkohole oraz węglowodory chlorowane prezentują wiele zalet na płaszczyźnie procesów przygotowania powierzchni. W połączeniu z odpowiednią techniką użytkowania, środki te nie tylko zapewniają spełnienie wymagań jakościowych, lecz również mogą pozostawać w zgodzie z wymaganiami środowiskowymi.


    Ilość alternatywnych rozwiązań dla usuwania zanieczyszczeń z powierzchni metalu jest równa możliwym sposobom obróbki mechanicznej elementów metalowych. Dla spełnienia określonych wymagań jakościowych używana jest zarówno chemia zbudowana na bazie roztworów wodnych, jak i rozpuszczalnikowych. Przed podjęciem decyzji dla stosowania rozpuszczalników w procesie przygotowania powierzchni zalecane jest przeprowadzenie szeregu testów pozwalających się upewnić czy narzucone normy czystości możemy osiągnąć przy pomocy chemii wodnorozcieńczalnej. Pożyteczne jest również przeprowadzenie kalkulacji ekonomicznej wydajności obu procesów.


    Tradycyjne zastosowanie rozpuszczalników

    Możemy wymienić cztery obszary, gdzie stosowanie rozpuszczalników przynosi szczególne korzyści:

    1) Mocno zaolejone elementy, których oczyszczenie wymagałoby zużycia dużych ilości środków chemicznych w przypadku technologii wodnych.

    2) Elementy trudno schnące, jak np. grube obudowy, elementy o układzie kapilarnym, części wykrawane oraz zaginane. Systemy myjek wodnych zużywają o wiele więcej energii potrzebnej dla ogrzania wnętrza suszarki dla tego typu elementów.

    3) W przemyśle lotniczym i kosmicznym, gdzie proces mycia jest zaaprobowany jedynie przy użyciu rozpuszczalników, które to zapewniają nieskazitelną czystość.

    4) Wszędzie tam, gdzie oczyszcza się bardzo małe elementy, dla których nie można użyć środków powodujących rozwój korozji, jak np. w przemyśle elektronicznym.


    Wybór odpowiedniego środka myjącego


    Najbardziej popularne rozpuszczalnikowe środki myjące zbudowane są na bazie niehalogenowanych węglowodorów (HCs), takich jak izoparafiny i modyfikowane alkohole, jak również chlorowane węglowodory (CHCs), np. perchloroetylen (per), trichloroetylen (TRI) oraz chlorowany metylen (MC). Węglowodory i modyfikowane alkohole różnią się od siebie wewnętrzną budową chemiczną. Niektóre z lotnych substancji charakteryzują się brakiem polarności oraz dobrymi właściwościami myjącymi dla olejów i tłuszczy. Inne natomiast o charakterystyce polarnej mogą być mieszane z wodą. Z tego też powodu na rynku występują zarówno polarne, jak i niepolarne środki myjące. Podstawowym zadaniem niepolarnych środków myjących HC jest odtłuszczanie. Szczególnie dobrze radzą sobie one z usuwaniem tłuszczy zwierzęcych oraz roślinnych, jak również olejów mineralnych. Ogólnie rzecz ujmując, modyfikowane alkohole mają o wiele lepszą moc odtłuszczania niż czyste węglowodory. Chemia zbudowana na bazie zmodyfikowanych alkoholi, które to charakteryzują się tłuszczochłonnością oraz hydrofobowością jest odpowiednia dla oczyszczania elementów posiadających szczeliny oraz dla bardzo drobnych, precyzyjnie wykonanych przedmiotów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...