• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 4 z 6

    Muda typu 2: są to czynności, które nie dodają wartości i mogą być w dowolnej chwili wyeliminowane z procesu. Przykładem takich czynności jest szukanie narzędzi, czekanie na materiał, błędy jakościowe itp. Marnotrawstwa z tej grupy należy eliminować z procesu.

    Najwięcej czasu w procesie produkcyjnym zajmuje Muda. Należy zatem szukać takich rozwiązań, aby eliminować wszelkie marnotrawstwo i skupić się tylko na tych czynnościach, które dodają wartość.

    Taiichi Ohno, twórca Toyota Production System, sklasyfikował pojawiające się w procesie produkcji marnotrawstwa w następujących siedmiu kategoriach:


    Nadprodukcja

    Czyli produkowanie więcej, szybciej i wcześniej niż wymaga tego potrzeba, co prowadzi do wyprzedzania terminów zamówień. Taki sposób produkcji powoduje zakłócenia w procesie produkcji i skutkuje w straty, takie jak zużycie surowców wcześniej niż jest to potrzebne, niepotrzebny wkład pracy pracowników oraz maszyn i urządzeń, konieczność dodatkowego, długoterminowego magazynowania i narażanie produktu na defekty i uszkodzenia, dodatkowe koszta związane z transportem i administracją, w efekcie czego drastycznie wzrasta całkowity koszt wytworzenia. Spośród wszystkich siedmiu muda, nadprodukcja jest najniebezpieczniejszym marnotrawstwem, ponieważ powoduje powstanie każdej innej straty. Jeśli zatem zlikwidujemy nadprodukcję, z wielkim prawdopodobieństwem usuniemy również pozostałe.


    Zbędne zapasy

    Półprodukty, części, produkcja w toku czy produkt końcowy, trzymane w zapasie, nie dodają żadnej wartości w procesie produkcyjnym. Powodują wzrost kosztów, ponieważ wymagają dodatkowej przestrzeni i wyposażenia. Zajmują również dodatkowy czas pracowników na składowanie, administrację i zarządzanie zapasami. Z czasem wymagana jakość gromadzonych zapasów staje się gorsza lub produkt może ulec zniszczeniu.


    Braki

    Braki, czyli produkty, które nie spełniają wymagań jakościowych klienta. Produkty nie wykonane poprawnie za pierwszym razem wymagają poprawek (odlakierowywanie, czynności naprawcze, ponowne przygotowanie powierzchni itp.), a to pochłania czas, materiały, pracę ludzką oraz generuje dodatkowe koszta. Kiedy proces jest wadliwy, konieczne jest jego wstrzymanie, co zaś oznacza przerwy w planie produkcyjnym. Ten rodzaj marnotrawstwa spowodowany jest źle zaplanowanym procesem, niską kwalifikacją pracowników oraz brakiem ich przeszkolenia, jak również wadliwie działającym lub nieodpowiednio zaprogramowanym sprzętem.


    Transport materiału

    Transport jest niezbędnym elementem operacji, jednak przenoszenie materiałów, produktów i części pomiędzy procesami nie powoduje wzrostu wartości dodanej. Złożony i często niepotrzebny przepływ materiału powoduje stratę czasu, powierzchni na hali produkcyjnej i wykorzystanie innych zasobów. W czasie transportu może dojść do uszkodzenia lub zupełnego zniszczenia materiałów bądź wyrobów. Ten rodzaj marnotrawstwa najczęściej powodowany jest źle zaprojektowanym miejscem pracy (zbyt duże odległości między stanowiskami pracy i kolejnymi gniazdami operacyjnymi).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(86)/2013

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne