• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 6

    Lean Management - praktyczne odchudzanie firmy


    W większości polskich firm produkcyjnych przyjmuje się, że najlepszym sposobem na redukcję kosztów jest obniżenie kosztu jednostkowego poprzez wzrost wielkości produkcji, czyli rozłożenie kosztów stałych na większą liczbę produktów lub redukcję zatrudnienia, przy jednoczesnym utrzymywaniu dotychczasowego przebiegu procesu produkcyjnego. Jednak sposoby te nie są ani skuteczne, ani efektywne i najczęściej natrafiają na opór ze strony pracowników produkcyjnych. Zatem jak można inaczej? Spróbujmy wykorzystać narzędzia jakie oferuje koncepcja Lean Management.


    Koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, jaką jest Lean Management, zakłada dostosowanie go do warunków gospodarczych panujących na rynku na drodze przekształceń organizacyjnych i funkcjonalnych. Jej celem jest "odchudzenie" przedsiębiorstwa poprzez ulepszenie zadań związanych z zarządzaniem majątkiem firmy, pracownikami, jak również skoncentrowanie się na formowaniu pozytywnych kontaktów z otoczeniem. Metodologia Lean dąży do osiągnięcia wysokiej wydajności oraz jakości produktów przy maksymalnym uproszczeniu wszystkich procesów produkcyjnych.


    Zgodnie z Lean Management przebieg usprawnienia organizacji wymaga zastosowania większości dostępnych metod, narzędzi czy technik, jakie oferuje ta koncepcja zarządzania.

    Na szczupłe zarządzanie przedsiębiorstwem składają się cztery filary:

    1. Porządkowanie czynności i procesów techniczno-technologicznych i logistycznych,

    2. Standaryzacja wszystkich procesów zachodzących w firmie,

    3. Ingerencja w procesy w zakresie:

    - produkcji,

    - produktu,

    - kontrahentów,

    4. Doskonalenie organizacji i wszystkich jej elementów składowych.


    Na każdy z tych filarów stosowania Lean Manufacturing składa się szereg metod, technik i narzędzi umożliwiających realizację zamierzonych zadań. Można przyjąć, że proces wdrażania Lean Manufacturing jest równie długotrwały co skomplikowany, jednakże proces ten został tak skonstruowany, aby stopień trudności rósł w miarę doskonalenia procesów. Pozwala to na właściwie skierowany oraz zrównoważony rozwój umiejętności osób prowadzących zmiany, jak i całej organizacji. Jednocześnie taka forma wdrażania procesu pozwala na zmiany bez chaotycznego wprowadzania radykalnych zmian.


    Warunki wdrożenia metody

    Istnieje kilka warunków, które muszą być spełnione, aby koncepcja Lean mogła być wdrożona w przedsiębiorstwie. Do warunków tych należą:

    - konieczność zrozumienia przez wszystkich pracowników organizacji istoty nowej koncepcji zarządzania;

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...