• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(82)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.03.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 1 z 4

  Bezfosforowe przygotowanie powierzchni przed procesami nakładania powłok lakierniczych


  Odtłuszczanie powierzchni, nakładanie powłok konwersyjnych, jak i stosowanie środków polepszających przyczepność, to pierwsze kroki do zapewnienia właściwej adhezji farby i odporności korozyjnej. Niestety, procesy te mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Obecnie międzynarodowe rozporządzenia dotyczące oczyszczania ścieków, jak i właściwego zarządzania odpadami chemicznymi, są coraz bardziej restrykcyjne.


  Firma Atotech wprowadziła nową technologię przygotowania powierzchni wspomagającą lakiernie w redukcji wytwarzania niebezpiecznych związków bez ujemnego wpływu na wydajność procesów, jak i ich jakość.

  1298redukcja_001.jpgRys. 1. Od lewej: wprowadzenie do środowiska fosforu i jego związków; fosfor wspomaga wzrost glonów, zmniejszając ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie; zmniejszenie stężenia tlenu prowadzi do śnięcia ryb; zmniejszenie populacji ryb - mniej pożywienia dla ludzi, ptaków i organizmów wodnych. Negatywny wpływ na rozmnażanie się ryb.


  Wpływ fosforu na środowisko

  Fosfor jest naturalnym składnikiem ekosystemu i występuje w niewielkiej ilości w środowisku naturalnym. Jest również składnikiem pokarmowym, powodującym wzrost organizmów żywych, zarówno lądowych, jak i wodnych. Jeśli fosfor jest wprowadzany z zewnątrz do środowiska, na przykład wraz z nawozami sztucznymi, detergentami czy innymi chemikaliami przemysłowymi, jego nadmiar powoduje zjawisko eutrofizacji. Eutrofizacja to "odpowiedź" ekosystemu na podwyższony poziom substancji pokarmowych. Pierwszym skutkiem wprowadzania do środowiska wodnego nadmiaru fosforu jest szybki wzrost ("zakwity") glonów. Zwiększona populacja glonów, idąca w parze z krótkim cyklem ich rozwoju, powoduje nadmierne nagromadzenie się materii organicznej. To zjawisko, wraz z postępującym równolegle rozkładem glonów, powoduje zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie. Uniemożliwia to podtrzymanie odpowiednich warunków do życia dla pozostałych organizmów. Następują masowe śnięcia ryb i zagłada innych organizmów żyjących w wodzie (rys. 1). Ma to bezpośredni wpływ na warunki rozwoju ludzi, jak i zwierząt. Ryby nie są jedynie składnikiem diety ludzi, lecz również stanowią główne źródło pożywienia dla ptaków oraz licznych gatunków wodnych. Ponadto, masowy zakwit glonów przyczynia się również do wytwarzania znacznych ilości toksyn, które to mogą wywoływać uczulenia skóry u ludzi oraz powodować choroby układu oddechowego. Dodatkowo, znacznie zwiększa się koszt uzdatniania tak zanieczyszczonej wody.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...