• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 19 minut

    Strona 5 z 6

    974rmpm_01.jpg

    Odpowiedni dobór sprzętu gwarantuje optymalną pracę lakierni.

    Fot. Julian Ciesielski


    Co zrobić, gdy materiał lakierniczy po wysuszeniu w suszarce nie daje się tak łatwo wypolerować? Tak jak w przypadku opisanych wcześniej wad i tu poszukać należy przyczyn po stronie... organizacyjnej. Materiał poliuretanowy z założenia jest twardszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Gdy osiągnie swoją twardość eksploatacyjną po całkowitym zakończeniu w powłoce procesu schnięcia i utwardzania, to przywrócenie mu połysku jest już trudnym zadaniem. Wynika z tego, że jego polerowanie wykonać należy w określonym momencie. Wprowadzenie do układu technologicznego lakierni pomieszczenia suszarni może ułatwiać zadania i pomagać zwiększeniu przepustowości lakierni. Gdy jednak czas zaoszczędzony na suszeniu powłoki lakierniczej jest tracony, bo jej polerowanie zajmuje trzy razy dłużej niż przy powłoce podatnej na polerowanie, to nagle okazuje się, że suszarka zamiast pomagać, utrudnia zadania, a jej kosztowna praca jest zbędna, gdy formatki polerowane są dopiero na drugi dzień po lakierowaniu a schły w temperaturze pomieszczenia np. 16 st. C. Można tu zacząć wątpić w to czy w takiej temperaturze po dwunastu godzinach suszenia materiał ten będzie nadawać się do szlifowania. Można... ale można także poprosić swojego dostawcę produktów o dopasowanie zarówno systemu lakierów poliuretanowych, jak i jego dodatków do przyjętej przez nas organizacji pracy. Jeżeli korzystamy z suszarki, to utwardzacz i rozcieńczalnik nie powinien zawierać katalizatorów przyspieszających reakcję schnięcia i utwardzania. Gdy nie mamy suszarki lub rezygnujemy z jej używania, dodatki do systemu produktów poliuretanowych muszą być zupełnie inne. Niektóre materiały i ich dodatki pozwalają na osiągnięcie stanu pyłosuchości w temperaturze 16 st. C już po 10-15 minutach od aplikacji, a całkowite utwardzenie powłoki następuje w czasie kilku godzin.


    Pamiętaj o doborze farby


    Gdy zdamy sobie sprawę z tego, że producenci lakierów tworząc końcowy produkt starają się mu nadać konkretną dedykację, to pojęcie tzw. lakierów przemysłowych czy samochodowych nabiera innego znaczenia. W branży samochodowej zupełnie inne lakiery akrylowe przeznaczone są do pokrywania pigmentowanych baz zmiennooptycznych o ciemnych barwach, a inne do lakierów jasnych o jednolitym pigmencie. Wielu lakierników używa tu jednego rodzaju akrylowego lakieru bezbarwnego. Gdyby jednak sięgnęli głęboko do oferty swojego dostawcy, to okazałoby się, że mogą otrzymać także produkty akrylowe w różnych cenach i zupełnie odmiennej końcowej jakości pokrycia. W przypadku tzw. lakierów przemysłowych oferta jest jeszcze bogatsza. Tu produkty poliuretanowe dzielą się nawet przeznaczeniem. Odrębne systemy do lakierowania wagonów kolejowych, samolotów, maszyn budowlanych i rolniczych, autobusów. Różna odporność mechaniczna, głębia połysku a czasami także różny sposób aplikacji. Lakiernia korzystająca ze źle dobranego systemu materiałów najczęściej dokonuje poprawek w układzie technologicznym poprzez radykalną zmianę dotychczasowego dostawcy i wprowadzenie do obiektu produktów zupełnie innego koncernu. W większości przypadków wystarcza jednak krótkie szkolenie z zakresu technologii materiałowej, niekiedy wymiana dodatków do lakieru w ramach jednego systemu. Bardzo wymagający odbiorcy oczekiwać mogą wprowadzenia nowego systemu lakierów o większym połysku, czy lepszej rozlewności. To w większości przypadków możliwe jest w ramach oferty jednego producenta lakierów. Gdy zmiana jest zbyt radykalna i odbywa się bez wprowadzenia nowego dostawcy we własne oczekiwania techniczne, to można w ten sposób wyrobić sobie złą opinię o większości renomowanych produktów na rynku i miesiącami poszukiwać najlepszego dla siebie produktu. W większości przypadków nowy dostawca lakierów zarzucany jest uwagami o wadach poprzednio używanego produktu. W praktyce 60 proc. tych wad to błędy popełniane w trakcie przygotowania do lakierowania lub samej aplikacji materiałów. Reszta to źle dobrany system produktów lub dodatków materiałowych niedostosowanych do posiadanych w lakierni warunków.

    Komentarze (3)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ osaxs4 3 ponad rok temu Świetny Artykuł. Daje dużo do myślenia. Wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z lakiernictwo meblowym ujęte w artykule .polecam wszystkim którzy zajmują się ta tematyką na poziomie profesjonalnym lekturę artykułu .
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ michu783 2 ponad rok temu witam, artykuł super na 10+ wiele mi to wyjaśniło i pomogło ale przez to mam jeszcze więcej pytań pozdrawiam Pana Roberta
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ Marcin 1 ponad rok temu Artykuł otworzył mi oczy. Dzięki lakiernictwo.net Panie Robercik świetny artykuł
      oceń komentarz zgłoś do moderacji