• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(93)/2015

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.01.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4


    1535przyszlosc_004.jpg

    Porównanie struktury grubości warstw standardowej farby proszkowej oraz farby proszkowej UDS.


    Różnorodne wymagania dla farby proszkowej

    Połączenie właściwości typu cienka warstwa, niska temperatura i przydatność do zastosowań zewnętrznych sprawia, że farba proszkowa PES-166-UDS produkcji Karl Bubenhofer AG jest czymś szczególnym. W ebm-papst farba ta musi jednak sprostać jeszcze kolejnym wymaganiom. Co prawda większość wentylatorów w dalszym ciągu jest zabudowywana we wnętrzu agregatów, jednak coraz częściej pojawiają się one w zakresie wzroku użytkownika, jak na przykład urządzenia klimatyzujące w supermarketach. - Urządzenia te coraz częściej są montowane w lokalizacjach innych niż na dachu i dlatego wzrasta znaczenie wizualnej jakości malowania proszkowego - dodaje Stefan Schmitt. - Jednorodność i gładkość powłoki jest więc koniecznością.

    Równie istotna jest dokładna powtarzalna grubość warstwy. Stosując farby PES-50-UDS i PES-166-UDS już od grubości warstwy 15 µm, uzyskiwane są bardzo dobre i stabilne wyniki malowania proszkowego. Szczególnie w przypadku najmniejszych wentylatorów ebm-papst decydujące jest, aby grubość warstwy była tak cienka i powtarzalna jak to tylko możliwe. Najmniejsze odchylenie doprowadzi niechybnie do braku wyważenia, co z kolei wywierałoby negatywny wpływ na spokojność biegu, jak i żywotność wentylatora. - Szczególnie trudno jest wyważyć najmniejsze wentylatory - twierdzi Thomas Gress. - Z technicznego punktu widzenia byłoby to bardzo kosztowne i ponadto spowodowałoby wysokie koszty związane z pracami dodatkowymi.

    Wreszcie, farba PES-166-UDS doskonale spełnia wymogi wyznawanej przez ebm-papst filozofii "GreenTech". - Podczas opracowywania nowej farby proszkowej od samego początku uwzględniliśmy zasadę, że każdy nowy produkt musi być bardziej przyjazny dla środowiska i wydajniejszy niż jego poprzednik - stwierdził Roger Zeller.

    Wynik: PES-166-UDS nie tylko bardzo wolno się zużywa, lecz dzięki minimalnym właściwościom abrazyjnym zapobiega także zużywaniu się takich elementów, jak węże i iniektory. - Generalnie rzecz biorąc, farba ta jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem i oszczędności na poziomie 40% są absolutnie realistyczne - dodaje Roger Zeller z firmy KABE.

    Przy tylu słowach uznania trzeba jednak jeszcze postawić pytanie, czy ultracienkowarstwowa farba proszkowa nie sięga granic swoich możliwości? - Powstają wciąż coraz to nowe substraty i wielokrotnie użytkownik nie wie, jaką otrzyma jakość od producenta - mówi Roger Zeller. - Dzięki intensywnej wymianie wiedzy do tej pory jednak zawsze w krótkim czasie znajdowano poprawne rozwiązania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 1(93)/2015

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne