• Reklama
  A1 multichem 21.11-31.01 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 1(93)/2015
  Strona 1 z 4
  Nowoczesne ultracienkowarstwowe farby proszkowe (UDS) coraz częściej stosowane są w malowaniu proszkowym. U jednego z producentów wentylatorów tego rodzaju farby umożliwiają osiągnięcie potrójnego celu. Dzięki niskotemperaturowej technologii malowania produkcja pochłania mniej energii, farba proszkowa spełnia wewnętrzne restrykcyjne wymagania w zakresie ochrony środowiska i można ją zastosować na zewnątrz.

  Ultracienkowarstwowa farba proszkowa UDS demonstruje swoje atuty  Czy znana jest Państwu firma ebm-papst z Mulfingen? Nie? A powinna być. U siebie w domu lub w swoim przedsiębiorstwie z pewnością używacie wielu produktów tej firmy. Produkty ebm-papst najczęściej skrywają się we wnętrzu agregatów i urządzeń. Przedsiębiorstwo to uchodzi za światowego lidera innowacji w produkcji wentylatorów i silników. Szeroka paleta produktów sięga od najmniejszych wentylatorów stosowanych w elektronice, po ogromne wentylatory i napędy montowane w instalacjach klimatyzujących. Dysponując ponad 14 500 różnymi produktami, ebm-papst oferuje odpowiednie rozwiązania praktycznie dla każdego zadania techniki wentylacyjnej i napędowej. A jeśli nawet takiego nie posiada w swojej ofercie, to grupa inżynierów i techników, we współpracy z klientem, opracowuje nowe rozwiązanie. Tej szerokiej palety produktów i zastosowań oraz wysokiego stopnia innowacyjności wymaga również bardzo elastyczne i kompleksowe powlekanie powierzchni.


  1535przyszlosc_001.jpg

  Fot. ebm-papst


  Dlaczego farba UDS?

  Stefan Schmitt, mistrz lakierni dla grupy produktów 2M, opowiada, jak doszło do zastosowania farby UDS w ebm-papst: - Wszystko zaczęło się od farby typu PulverSlurry - mówi. - Wprawdzie technologia ta nie była zupełnie przekonywująca, ale uzyskiwana tą metodą pomarańczowa powłoka była równomierna, a właściwości mechaniczne dla naszej palety produktów idealne. Jednakże wyrabianie PulverSlurry z technicznego punktu widzenia było bardzo kosztowne i to stanowiło też powód, dla którego użytkownicy dokonali zmiany na nowe farby UDS. PulverSlurry zniknęła z rynku i byliśmy zmuszeni szukać nowych rozwiązań.

  W ciągu 5 lat przedsiębiorstwo ebm-papst postawiło na ultracienkowarstwową farbę PES-50-UDS firmy KABE. W połączeniu z wprowadzoną także technologią KTL, farba UDS okazała się optymalnym rozwiązaniem dla wymagających i wielostronnych oczekiwań.

  - Farba PES-50-UDS była pierwszą ultracienkowarstwową farbą, jaką dzisiaj znamy - mówi Roger Zeller, kierownik ds. marketingu i sprzedaży w firmie Karl Bubenhofer AG. - Została stworzona do zastosowań wewnętrznych i dlatego wykazuje niewielką odporność na wpływy atmosferyczne. Jednak wymagania ebm-papst poszły w kierunku farby UDS do zastosowań zewnętrznych. To zachęciło nas do tego, aby udoskonalić znakomicie gładko kryjący film i jednocześnie stworzyć jedną farbę proszkową do użytku zewnętrznego. Dało to początek pierwszej poliestrowej farbie proszkowej do niskich temperatur.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...