• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Proszkowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    To tyle teoria a jak wygląda to w praktyce?


    We wszystkich lakierniach, w których pracowałam, decyzja o przystąpieniu do certyfikacji na zgodność z normą ISO 14001 powodowała, że na pierwszy ogień trzeba było przyjrzeć się nośnikom energii oraz układowi woda - ścieki. Lakiernia jest wydziałem, gdzie zużycie gazu, prądu i wody jest największe i gdzie "media" (obok kosztów farby i chemikaliów) tworzyły największe koszty jej działania.

    Opomiarowanie to pierwszy etap, który pozwala przeze wszystkim zorientować się ile w poszczególnych wyznaczonych interwałach czasowych ( najczęściej miesięcznych) zużywamy wody, gazu, prądu.


    1356przyjrzyj_001.jpg

    Warto spojrzeć na pracę malarni proszkowej z innej, "ekologicznej" strony, co może przynieść wiele korzyści. Na zdjęciu: malarnia firmy Kiel, która wdrożyła system zarządzania środowiskiem ISO 14000. Fot. Grzegorz Petka


    Kolejny etap to przyjrzenie się zachodzącym procesom pod kątem, gdzie można zmniejszyć zużycie wody (a przy tym także wytwarzania ścieków). Proponuję przeprowadzić testy poprawności działania kaskady, poprawić jej działanie - zoptymalizować ją, wykorzystując kontrolę parametrów procesowych.

    Zastosowanie filtrów na etapie odtłuszczania i płukania po odtłuszczaniu, a także po fosforanowaniu pozwoli również zmniejszyć ilość wody i niebezpiecznych ścieków z powodu zmniejszenia częstotliwości czyszczeń technologicznych.

    Zastosowanie niedrogich urządzeń pozwala efektywnie usunąć olej z procesu odtłuszczania a czasami niewielkie dopracowanie tego procesu powoduje zmianę kodu z odpadu, za który trzeba płacić, na kod, za który płaci nam firma odbierająca odpady. W bardzo krótkim czasie urządzenia się spłacają a później to już sam zysk (zwłaszcza przy dużej produkcji).

    Sprawdzić należy czy można np. nieco obniżyć temperaturę w piecach (po weryfikacji z "oknem" polimeryzacji) lub etapowo zmniejszyć temperaturę na różnych etapach przygotowania powierzchni (po testach).

    Może będzie to także dobry czas na to, aby wyjść z utartych szlaków i tradycyjne fosforanowanie zastąpić nowoczesnymi układami pracującymi w temperaturze otoczenia?

    Innym aspektem ważnym pod kątem środowiskowym jest weryfikacja posiadanej dokumentacji ze względu na zgodność z wymaganiami prawnymi.


    Przedstawione przykłady działań pozwalają inaczej spojrzeć na możliwość certyfikacji na zgodność z normą ISO 14001 - to przynosi same zyski, zarówno te materialne, jak i te pozafinansowe. Jest to istotne zwłaszcza w czasie kryzysu.


    Małgorzata Kozłowska

    Tagi: ISO 14001,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 4(84)/2013

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne