• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(96)/2015

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Galwanotechnika

  Przygotowanie Powierzchni

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 2 z 5

  Jeśli wniosek ten zostanie złożony, mogą zostać uchwalone trzy rodzaje decyzji:

  - w najlepszym przypadku dopuszczenie zostanie przedłużone po wpłynięciu wniosku. W takim przypadku stosowanie chromianowania byłoby możliwe aż do 2024 roku. Po tym czasie musi zostać wniesiony nowy wniosek lub nastąpi całkowity zakaz;

  - w najgorszym przypadku wniosek zostanie odrzucony i stosowanie trójtlenku chromu po dacie wygaśnięcia (sunset date) będzie całkowicie zabronione;

  - trzecią możliwością jest wprowadzenie częściowego dopuszczenia. W takim przypadku dla określonych zastosowań stosowanie trójtlenku chromu będzie dopuszczone, z pewnymi ograniczeniami co do jego stosowania.

  Reasumując, należy powiedzieć, że dalsze stosowanie trójtlenku chromu będzie w miarę upływu czasu ograniczane, nawet jeżeli wnioski konsorcjum dotyczące stosowania trójtlenku chromu zostaną w 100% uznane.


  1631przestawienie_001.jpg

  Tabela. Konfrontacja systemów przygotowania powierzchni [*No-Rinse].


  Procesy alternatywne istniejące na rynku


  Poza klasycznym chromianowaniem żółtym i zielonym, na rynku istnieją bezchromowe procesy przygotowania powierzchni, jak również pasywacje zawierające związki chromu III.

  Zestawienie w tabeli 1 wyraźnie pokazuje zalety i wady poszczególnych systemów przygotowania powierzchni.

  Przeważające zalety alternatywnych systemów obróbki wstępnej to przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo procesu związane w wyeliminowaniem rakotwórczych związków Cr VI oraz łatwiejsze uzyskanie wymaganych pozwoleń i prosta obróbka ścieków. Atrakcyjna jest również uzyskiwana w technologiach bezchromowych wysoka ochrona korozyjna, porównywalna z chromianowaniem żółtym (patrz wykres).

  Obecnie wiemy już, że na rynku istnieją bardzo dobre, przyjazne dla środowiska alternatywy wobec chromianowania, które mogą zostać z powodzeniem wprowadzone do stosowania przed 2017 rokiem.


  1631przestawienie_002.jpg

  Wykres. Uzyskiwane wartości ochrony korozyjnej w różnych systemach obróbki aluminium.


  Wymagania techniczne


  Alternatywne procesy przygotowania powierzchni najczęściej zawierają produkty o zredukowanym potencjale zagrożenia. Dzięki temu nowe produkty nie posiadają własności agresywnych. Przenoszenie chemikaliów lub źle odłuszczona powierzchnia wyrobu w przypadku chromianowania mogą zostać skompensowane, w przypadku alternatywnych procesów obróbki taka możliwość nie istnieje. Dlatego istniejące linie do obróbki wstępnej muszą zostać przeanalizowane w szczególny sposób pod kątem przystosowania do obróbek bezchromowych. Bardzo często zbyt krótkie są czasy obróbek lub liczba stref płuczących.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...