• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(75)/2012

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Procesy Wspomagające

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.01.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Fabryka BMW w Ratyzbonie wykorzystuje w produkcji najnowsze technologie, które zapewniają większą niezawodność produkcji


    Aby uzyskać atrakcyjną wizualnie i jednocześnie funkcjonalną powierzchnię samochodu, niezbędna jest wieloetapowość całego procesu. Program „Zenon” firmy Copa-Data w przejrzysty sposób ilustruje tę złożoną technologicznie strukturę procesów i transportu bliskiego oraz kompleksowo nią zarządza.


    Skomplikowane procesy lakiernicze wymagają w pełni zautomatyzowanych i połączonych ze sobą linii, które są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom. Roboty i urządzenia lakiernicze podczas wielu cyklów pracy nakładają na karoserie kilka powłok lakieru - wszystkie procesy są obecnie prawie całkowicie zautomatyzowane. Jednocześnie muszą być one na tyle elastyczne, aby na jednej linii produkcyjnej możliwe było idealne powlekanie oraz malowanie na wiele kolorów karoserii różnych modeli wykonanych z różnych materiałów. Klienci BMW Group mogą dzisiaj wybierać pomiędzy 20 seryjnymi kolorami oraz ponad 300 indywidualnymi systemami lakierowymi. Zanim jednak samochód dotrze do klienta, musi przejść przez wiele procesów.

    1111przejrzysta_001.jpg

    W lakierni karoseria jest najpierw odtłuszczana oraz czyszczona. Źródło: BMW


    Najnowocześniejszy proces lakierniczy

    Technologia powlekania uważana jest za jeden z najbardziej wrażliwych procesów w nowoczesnej produkcji samochodów. Podczas lakierowania pożądana jest najwyższa precyzja oraz innowacyjne technologie, tak aby straty lakieru oraz emisje do środowiska były jak najmniejsze. Jednorodnie nałożony lakier spełnia swoją funkcję ochronną karoserii a przy wysokim połysku farby tworzy piękną błyszczącą powierzchnię. Karoserie po zmontowaniu transportowane są przez automatyczny system przenośników do lakierni. Następujący potem proces lakierowania składa się z kilku etapów. W lakierni karoseria jest najpierw czyszczona i odtłuszczana rotacyjną metodą zanurzeniową aż do uzyskania idealnie czystej powierzchni. Następnie karoserie na specjalnym systemie przenośników zanurzane są w wannach w pozycji pionowej bądź poziomej. Takie jednostki transportowe z własnym napędem elektrycznym - tzw. Vario-Shuttles - umożliwiają podczas przemieszczania się wzdłuż wanien indywidualnie programowane dla każdego typu karoserii ruchy obrotowe we wszystkich trzech osiach. Po nałożeniu na karoserię warstwy fosforanu cynku przychodzi kolejna warstwa ochrony antykorozyjnej, która nakładana jest przy pomocy katodowego lakierowania zanurzeniowego (KTL). Gdy wszystkie miejsca połączeń zostaną uszczelnione (automatycznie bądź manualnie), natryskiwana jest warstwa ochronna podwozia, która jest następnie sieciowana w suszarni. Po przeszlifowaniu warstwy KTL, na karoserię nakładana jest druga warstwa lakierem wypełniającym. Służy on do wyrównania nawet najmniejszych nierówności. Dopiero po wygrzaniu i zeszlifowaniu wypełniacza, nakładana jest warstwa lakieru kryjącego w kolorze zamówionym przez klienta. Wypełniacz oraz lakier kryjący natryskiwane są przez roboty z głowicami obrotowymi o dużej szybkości. Obracają się one nawet do 40 tys. razy na minutę, zapewniając jednorodny rozkład elektrostatycznie naładowanych cząsteczek lakieru na uziemionej karoserii – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu. Czwarta i ostatnia powłoka lakieru to przezroczysta emalia proszkowa, która nadaje połysk karoserii. Ta szczególnie ekologiczna metoda powlekania powierzchni, tzw. technologia lakierowania proszkowego, wykorzystywana jest przez BMW już od 1997 roku. Wszystkie modele BMW z serii 1 i 3 przechodzą przez tą samą całkowicie automatyczną linię lakierniczą, która dzięki robotom najnowszej technologii jest bardzo elastyczna. Umożliwia ona powlekanie karoserii o ocynkowanej stalowej powierzchni (BMW 1 i 3) razem z tymi, które składają się częściowo z aluminium (BMW M3). Elastyczność oraz łatwość w utrzymaniu są dla Manfreda Bachhubera i Norberta Schottenheima, pracowników odpowiedzialnych za planowanie struktury lakierni w fabryce BMW w Ratyzbonie, kluczowymi kryteriami linii lakierniczej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...