• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(95)/2015
  Strona 6 z 7


  Uziemienie malowanych elementów


  Dla napylania metalicznych farb proszkowych z zadowalającym rezultatem jest konieczne spełnienie, oprócz wymienionych wcześniej, jednego podstawowego warunku - zapewnienia właściwego uziemienia.

  Bez właściwego uziemienia detali nie może być mowy o uzyskaniu stałego koloru i efektu uzyskanej powłoki. Wahania grubości nakładanej powłoki, zawartości pigmentu w powłoce, niejednorodnego rozłożenia pigmentu są bardzo często rezultatem niedostatecznego uziemienia. Farby zawierające pigment metaliczny są o wiele bardziej wrażliwe na brak uziemienia niż inne farby proszkowe.

  Warunkiem właściwej pracy z farbami metalicznymi jest również zapewnienie dobrego uziemienia urządzeń biorących udział w napylaniu, przede wszystkim urządzeń aplikacyjnych.


  Kolor proszkowych farb metalicznych


  Na końcu procesu produkcyjnego pojawia się odbiorca podejmujący decyzję o kupnie produktu. Jest srogim sędzią, ponieważ ocenia wyrób po pozorach, czyli po jego wyglądzie. Dlatego jakość powłoki malarskiej, stanowiącej o estetyce wyrobu ma kapitalne znaczenie. W przypadku proszkowych powłok metalicznych krytyczne są parametry jednorodności i równomierności uzyskanego efektu wizualnego. Jak rozłoży się pigment w powłoce, z jak różną gęstością, jak równomiernie ziarna pigmentu będą odbijały światło.

  Duże zlecenia produkcyjne na wykonanie powłok ochronnych, jak i te mniejsze są oparte o zatwierdzane wzory wymalowań. Wzory te są wykonywane często w warunkach odbiegających od typowo produkcyjnych. W przypadku aplikacji metalicznych farb proszkowych ma to bardzo duże znaczenie. Na wygląd gotowej powłoki ma wpływ sprzęt eksploatowany w konkretnej malarni, sposób prowadzonego odzysku farb, wielkość zlecenia, jakość farby proszkowej itp. Dlatego też, jeśli chcemy by zamówione powłoki miały powtarzalny wygląd, starajmy się, żeby były wykonywane w jednej malarni, produktami umożliwiającymi prowadzenie skutecznego odzysku.

  Nieuczciwa w wielu przypadkach konkurencja na rynku usług malarskich doprowadza do wynaturzeń. Klient zamiast być informowany, że niewielkie odchyłki koloru i wyglądu dla metalicznych powłok proszkowych to standard, zazwyczaj słyszy - "będzie Pan zadowolony". Dlatego też rzetelne informowanie o specyfice aplikacji metalicznych farb proszkowych jest w interesie wszystkich osób zaangażowanych w wykonywanie tego typu powłok. Klient świadomy możliwości technologii jest w stanie realnie docenić jakość świadczonych dla niego usług.


  Podsumowanie

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...