• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(95)/2015

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  Procesy Wspomagające

  Wyroby Lakiernicze

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

  Strona 1 z 7
  Minęło wiele lat od czasu wprowadzenia do oferty farb proszkowych, farb o metalicznym efekcie powłoki. Dzisiejszy stan technologii w tym zakresie zdecydowanie różni się od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni jeszcze dziesięć czy więcej lat temu. Należy jednak mieć na uwadze, że proszkowe farby metaliczne nadal mają specyficzne własności, co wymaga od osób wykonujących powłoki większej uwagi i stosowania się do bardziej rygorystycznych zasad aplikacji niż ma to miejsce przy napylaniu farb, do których nie dodano pigmentu metalicznego. Dlatego też od czasu do czasu dobrze jest sobie przypomnieć jak postępować, żeby efektywnie malować proszkowymi farbami metalicznymi, osiągając dobre efekty jakościowe, przy możliwie zoptymalizowanych kosztach.

  Farba proszkowa z zawartością pigmentu metalicznego


  Wszystkie termoutwardzalne farby proszkowe dedykowane do aplikacji elektrostatycznej muszą być dielektrykami. Najczęściej produkowane są na bazie żywic poliestrowych, epoksydowych, bądź mieszanek obu tych żywic. Podczas napylania cząstki farby magazynują dostarczony im ładunek elektryczny, po czym, starając się go pozbyć, przywierają do uziemionego malowanego przedmiotu. Napylona farba jest usieciowywana w podwyższonej temperaturze. Tak bardzo lakonicznie można opisać zasadę natryskowego malowania proszkowego.

  Przez wiele lat produkowano farby proszkowe w oparciu o składniki dające się połączyć w procesie produkcji w jednorodną mieszaninę. W rezultacie otrzymywano produkt o jednolitym kolorze i przewidywalnych, stabilnych własnościach elektrycznych. Ograniczeniem był jednak wygląd powłoki proszkowej. Rozwój produkcji pigmentów metalicznych dla przemysłu farb ciekłych oraz ich szeroka popularyzacja w przemyśle samochodowym zmieniły oczekiwania rynku także w zakresie wyglądu wielu innych wyrobów przemysłowych. Wymusiło to postęp w produkcji farb proszkowych, poszerzając ich ofertę o metaliczne efekty wizualne.

  Pojawienie się pigmentu metalicznego w farbie proszkowej spowodowało istotne problemy po stronie produkcji farb, jak również po stronie ich aplikacji. Zaburzone zostały właściwości elektryczne produktu. Pigment metaliczny jest w większości przypadków dobrym przewodnikiem, co nie zostaje bez wpływu na skuteczność ładowania farby i przez to na wygląd oraz cechy użytkowe gotowej powłoki. Jak więc prawidłowo napylać taki produkt, aby uzyskać jednorodną pod względem własności mechanicznych i efektu wizualnego powłokę malarską?

  Po stronie producentów farb wraz z koniecznością oferowania farb proszkowych zawierających pigment metaliczny doszło do jednoznacznego podziału rynku. Jedna jego część to wyroby tanie, trudniejsze do właściwej aplikacji, jakościowo niezbyt zaawansowane. Druga to wyroby droższe, łatwiejsze do aplikacji, bardziej jednorodne, lecz wymagające zaangażowania znacznego kapitału w proces produkcji i kontroli jakości uzyskiwanych produktów.


  1579uwagi_001.jpg

  Farba mieszana na sucho pod mikroskopem.


  1579uwagi_002.jpg

  Farba bondowana pod mikroskopem.


  Paleta proszkowych farb metalicznych


  Można uznać, że lata prób i błędów w produkcji proszkowych farb metalicznych częściowo mamy już za sobą. Gorzej trochę to wygląda jak spojrzymy na tę sprawę z punktu widzenia klienta, czyli malarni wykonującej powłoki. Szczególnie, że wiedza techniczna o produktach mieszana jest często z marketingowymi zapewnieniami, niekoniecznie mającymi potwierdzenie w rzeczywistości.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...