• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Chemiczna obróbka powierzchni w malarniach i w innych zakładach produkcyjno-usługowych


    Chemiczna obróbka powierzchni jest powszechnie stosowana we wszystkich gałęziach przemysłu – poprzedza ona procesy kolejnych operacji mechanicznych i montażowych oraz procesy nakładania powłok ochronnych, wywierając decydujący wpływ na ich właściwości. Są różne metody chemicznej obróbki powierzchni a wybór właściwej metody uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od rodzaju obrabianego materiału, wielkości i kształtu wyrobów, rodzaju usuwanych zanieczyszczeń, przeznaczenia wyrobów i stawianych im wymagań i wreszcie od możliwości technologicznych i finansowych przedsiębiorstwa.


    W niniejszym artykule przedstawione zostaną wybrane, najpowszechniej stosowane, proste i skuteczne metody obróbki chemicznej, a mianowicie:

    - mycie i odtłuszczanie,

    - fosforanowanie żelazowe,

    - usuwanie powłok malarskich.


    Mycie i odtłuszczanie

    Procesy mycia i odtłuszczania mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Szczególnie rozpowszechnione są technologie mycia wodnego, głównie ze względu na następujące zalety:

    - wysoką skuteczność działania,

    - uniwersalny charakter,

    - możliwość stosowania według prostych technologii,

    - niski koszt,

    - niepalność.


    Do mycia wodnego proponowane są różne preparaty, wśród których na uwagę zasługują preparaty z serii Impurexów MC, opracowane i wytwarzane w firmie IMPUREX. Popularny i chętnie stosowany jest np. Impurex 91/MC-3 przeznaczony do mycia zanurzeniowego oraz Impurex 91/MC-2 przeznaczony do mycia natryskowego. Sprawdzonym przemysłowo jest także Impurex 91/R, przeznaczony do mycia w urządzeniach wysokociśnieniowych, np. typu Kärcher. Preparaty te są skuteczne w działaniu i konkurencyjne cenowo. Odtłuszczanie w roztworach wodnych z zastosowaniem Impurexów prowadzone jest zwykle, w zależności od technologii stosowania, z zachowaniem parametrów podanych w tablicy 1.

    1005pism_001.jpg

    Tablica 1. Orientacyjne parametry prowadzenia procesów mycia.


    Fosforanowanie żelazowe

    Proces fosforanowania żelazowego (Feph), zwanego często fosforanowaniem amorficznym, jest powszechnie stosowany w praktyce przemysłowej do przygotowania powierzchni przed nakładaniem powłok malarskich różnego typu, zwłaszcza proszkowych. Pozwala on uzyskać w jednym zabiegu technologicznym zarówno odtłuszczenie powierzchni metalu, jak i wytworzenie na niej cienkiej, amorficznej powłoki, złożonej z bezpostaciowych fosforanów i tlenków metalu podłoża, zwykle żelaza, gdyż najczęściej powłoki te wytwarzane są na stali. Kąpiele tego typu stosowane są również, chociaż w mniejszym zakresie, do obróbki aluminium, cynku i innych metali.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(71)/2011

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne