• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(82)/2013

  Artykuły branżowe

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.03.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  Oszczędne i wydajne wygrzewanie elementów pokrytych lakierami proszkowymi


  Podstawową zaletą promieniowania podczerwieni przy wygrzewaniu lakierów proszkowych jest to, iż straty energii cieplnej są minimalne. Fala elektromagnetyczna trafiająca na przeszkodę (nasz pomalowany element) zamieniana jest na energię podczerwieni i element rozgrzewa się bez strat ciepła.


  Czas potrzebny do nagrzania powierzchni pomalowanego przedmiotu do temperatury żelowania proszku (120-140°C) to zaledwie dwie, do dwóch i pół minuty, a następne trzy, cztery minuty (220-230°C) to proces utwardzania proszku. Tak więc cały proces wygrzewania pomalowanego elementu zajmuje od sześciu do siedmiu minut.

  1302promieniowanie_001.jpg

  Zaletą promienników jest ich niski koszt eksploatacyjny. Na zdjęciu: wygrzewanie elementu przestrzennego.


  Drugą istotną zaletą promienników jest ich niski koszt eksploatacyjny. Porównawczo, 1 kWh mocy cieplnej uzyskanej z promiennika kosztuje obecnie 0,15 zł (przy cenie gazu ziemnego netto 1,67 zł/m3), podczas gdy ta sama kWh uzyskana z energii elektrycznej kosztuje od 0,51 do 0,59 zł. Koszt wygrzania pod promiennikami 1 m2 powierzchni dwustronnie pomalowanej wynosi zaledwie 1,03 zł.

  W dobrze zorganizowanej malarni wyposażonej w tunelowy piec promiennikowy o wysokości roboczej 1500 mm i długości 2000 mm w ciągu 8-godzinnego dnia pracy uzyskuje się wydajność rzędu 150 m2 powierzchni dwustronnie pomalowanej przy 70 proc. wykorzystania powierzchni.

  1302promieniowanie_002.jpg

  Wnętrze pieca promiennikowego w malarni mokrej Ex.


  Do bardzo istotnych zalet wygrzewania lakieru proszkowego w promiennikach podczerwieni należy zaliczyć fakt, iż na krawędziach wygrzewanych przedmiotów zżelowany proszek nie spływa i naniesiona warstwa lakieru zostaje na krawędziach niezmieniona. Jak już wcześniej wspomniano, fala elektromagnetyczna zamieniona zostaje w ciepło po natrafieniu na przeszkodę i rozgrzewanie następuje od podłoża, co ma duże znaczenie, gdyż na stopionym w ten sposób lakierze nie powstaną bąble ani pęknięcia, w przeciwieństwie do wygrzewania konwencjonalnego, gdzie topienie proszku następuje na jego powierzchni i może wystąpić zjawisko "kożucha" lub "bąbli" przez odgazowywanie podłoża.

  1302promieniowanie_003.jpg

  Piece takie charakteryzują się wieloletnią trwałością.


  Promienniki podczerwieni emitują promieniowanie w zakresie fal długich od 4 do 7 mikronów, co stawia je w kategorii jednych z najbardziej efektywnych źródeł ciepła. Konstrukcja przelotowych pieców promiennikowych zapewnia dobre wygrzanie każdego elementu, tak przestrzennego, jak i płaskiego, bowiem wewnątrz pieca funkcjonuje dodatkowo system wewnętrznej recyrkulacji gorącego powietrza, gwarantującej tym samym doprowadzenie do właściwej temperatury miejsca, do którego nie dochodzi bezpośrednie promieniowanie. Kolejna korzyść ze stosowania tunelowego pieca promiennikowego to oszczędność miejsca i możliwość wygrzewania długich elementów (jedyne ograniczenie to długość pomieszczenia lakierni), a także możliwość krótkotrwałego uruchamiania części pieca (np. połowy czy jednej sekcji) do wygrzania kilku czy kilkunastu detali, w przeciwieństwie do pieca komorowego, którego rozgrzanie trwa dobrych kilkadziesiąt minut.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...

  WYDANIE 2(82)/2013

  Reklama
  C1 - Farby dekoracyjne