• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(96)/2015

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  Drewno

  Badanie Powłok

  ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 2 z 2


  1619projekt_002.jpg

  Do oceny mogą zostać przejęte metody z obszaru badań artykułów spożywczych: tutaj stół do testów z trzema próbkami do badania metodą trójkątową. Fot. Uniwersytet OWL


  Badania sensoryczne i metrologiczne (z użyciem technik pomiarowych)


  Ocena sensoryczna powierzchni o wysokim połysku przebiega przeważnie poprzez obserwację wizualną. W tym celu muszą zostać ustalone warunki ramowe, tak aby badanie przynosiło powtarzalne wyniki. Oznacza to, że poza jednolitym otoczeniem przeprowadzanego badania, muszą być zachowane m.in.: jednakowy odstęp, identyczne oświetlenie i ten sam kąt obserwacji. Aby zastosować metody statystyczne i do minimum zredukować wpływ indywidualnej formy dnia, badanie przeprowadzane jest przez kilka osób. Muszą one posiadać odpowiednie wykształcenie, mieć wystarczająco dobry wzrok oraz posiadać zdolność rozpoznawania i odróżniania barw. Tutaj naukowcy doszli do wniosku, że metody mogą zostać przejęte z obszaru badań artykułów spożywczych oraz odpowiednio dopasowane.

  Przy metrologicznym zbieraniu cech konieczne jest poznanie zasad fizycznych, które przyczyniają się do powstania konkretnego wyglądu. Poza tym, znany musi być wpływ zmiany na daną cechę. Tak na przykład bardziej chropowata powierzchnia powoduje silniejsze rozpraszanie światła i zmniejsza tym samym wrażenie połysku. Badacze przetestowali szereg różnych technik oraz urządzeń pomiarowych i doszli do wniosku, że - przy obecnym stanie - pomiary topografii przy pomocy mikroskopii konfokalnej oraz deflektometrii pomiaru fazy dostarczają bardzo przekonujące rezultaty porównując do postrzegania przez człowieka.

  Naukowcy doszli do wniosku, że połączenie badań sensorycznych i metrologicznych pozwala na większą pewność i powtarzalność ocen. Jednakże w obu przypadkach muszą jeszcze zostać ustalone dokładne parametry w celu rozgraniczenia poszczególnych kryteriów jakościowych. Bazując na tym, można wypowiadać się na temat źródeł błędów w procesie powlekania i wprowadzić tym samym poprawki do produkcji powierzchni o wysokim połysku.


  Dlaczego to jest takie ważne!

  Wnioski z przeprowadzonego projektu badawczego - aby móc w sposób powtarzalny i odtwarzalny dokonywać oceny jakości powierzchni o wysokim połysku - powinny zostać połączone ze sobą sensoryczne i metrologiczne metody badań. Dzięki temu będzie również możliwe znalezienie źródeł błędów podczas produkcji i zmniejszenie liczby braków. Ponieważ nie ma obecnie jeszcze żadnych odpowiednich przyrządów pomiarowych, poszukiwani są producenci sprzętu, którzy opracowaliby odpowiednią technologię. Natomiast analiza sensoryczna może być przeprowadzana już teraz przy stworzeniu jednolitych warunków ramowych.


  Tłumaczenie z "Besser Lackieren."

  Michał Bedyk Nr 4/2015, str. 8


  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...