• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(96)/2015

  Artykuły branżowe

  Normy/Prawo

  Drewno

  Badanie Powłok

  ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2
  W projekcie badawczym chodziło o to, aby ustalić podstawy do oceny i pomiaru kryteriów określania jakości powierzchni o wysokim połysku. Zbadane zostały kryteria do metodycznych kontroli sensomotorycznych oraz użycie technik pomiarowych.

  Uniwersytet Ostwestfalen-Lippe przeprowadził badania nt. oceny jakości powierzchni mebli na wysoki połysk  Powierzchnie na wysoki połysk nadają meblom ekskluzywnego wyglądu, przez co cieszą się wśród klientów rosnącą popularnością. Dla technologii powlekania stanowią jednak pewne wyzwanie. Po pierwsze, jej wytwarzanie charakteryzuje się relatywnie wysokim współczynnikiem braków. Po drugie, problemy występują przy zapewnieniu jakości, ponieważ ocena powierzchni o wysokim połysku jest w dużym stopniu subiektywna i trudna do wykonania przy użyciu obiektywnych pomiarów. Przy subiektywnej ocenie dochodzą jeszcze zewnętrzne czynniki, takie jak kąt padania oraz kolor światła, doświadczenie osoby przeprowadzającej badanie, jej zdolności oraz forma dnia. Analizy pomiarowe są wprawdzie obiektywne, obecnie ograniczają się jednak do pomiarów stopnia połysku oraz barwy.

  Celem projektu, który został przeprowadzony na uniwersytecie Ostwestfalen-Lippe pod kierownictwem prof. Adriana Riegela oraz sfinansowany przez niemieckie ministerstwo badań i kształcenia (z niem. BMBF), było zatem zdefiniowanie cech jakościowych oraz stworzenie systematyk do oceny tej jakości. Zbadane zostały kryteria do metodycznych kontroli sensomotorycznych oraz użycie technik pomiarowych. Ponieważ ogólne wrażenie powierzchni o wysokim połysku zależy od wielu czynników, w pierwszej kolejności należało zebrać wszystkie cechy i odseparować je od siebie.


  1619projekt_001.jpg

  Do przetestowanych metod pomiarowych należała m.in. projekcja wzoru na powierzchnię.

  Fot. Uniwersytet OWL


  Cechy jakościowe: barwa, połysk i topografia


  Cechy jakościowe zostały podzielone na trzy grupy: barwa, połysk i topografia. Do aspektu barwy należą chromatyczność (odcień i nasycenie barwy), intensywność zabarwienia (jasność i saturacja), jak również reemisja, absorpcja oraz odbicie koloru. Przy połysku chodzi tylko o jego stopień, natomiast w obszarze topografii za kryteriami faktura i struktura kryje się szereg cech. Zaliczają się do tej grupy na przykład ślady obróbki szlifierskiej, "fale" po obróbce skrawaniem i znaczniki po polerowaniu oraz cechy uwarunkowane lakierem i jego aplikacją, takie jak mętnienie, współczynnik załamania oraz skórka pomarańczowa.

  Gdy te cechy są zidentyfikowane, muszą zostać zdefiniowane. - Tutaj istotną rolę odgrywa również subiektywny obserwator - wyjaśnia pracownik Kerstin Dekomien. - Jak postrzega on zdefiniowane cechy? Tu pojawia się pytanie: Na jakich właściwościach fizycznych opiera się dane wrażenie? Z odpowiedzi można potem wywnioskować czy (i w jaki sposób) te cechy są mierzalne.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...