• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(80)/2012

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.11.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Czy ta wizja ma szansę się spełnić?


    Około dwie trzecie zasobu wody koniecznej do produkcji przemysłowej jest przetwarzane na tyle, że może być odprowadzane do kanalizacji publicznej lub bezpośrednio do rzek. W ten sposób do naszych rzek i jezior, a tym samym oczywiście również do morza, docierają ogromne ładunki zanieczyszczeń, głównie azotu, fosforu i metali ciężkich.


    Konsekwencje tego są okropne, wystarczy jedynie pomyśleć o wysokich stężeniach metali ciężkich w rybach czy też kumulujących się ilościach azotu w otwartych wodach. Ponieważ nie potrafimy lub nie chcemy postępować lepiej, godzimy się z faktem, że przyszłe pokolenia będą musiały żyć z tym problemem. Są przy tym techniczne możliwości, dzięki którym da się poprawić tę sytuację.


    1257scieki_001.jpg

    Ścieki przemysłowe są często silnie zanieczyszczone olejem, smarem i solami metali ciężkich i nie można ich nieoczyszczonych odprowadzać do kanalizacji ani do wód otwartych.


    Stosowana obecnie technika oczyszczania ścieków przemysłowych polega na poddaniu ich działaniu chemikaliów w celu wytrącenia z nich zanieczyszczeń bądź też przefiltrowaniu ich przez systemy filtracji membranowej. W ten sposób ścieki oczyszcza się do tego stopnia, że mogą być one właśnie bezpośrednio odprowadzane. Z uwagi na zanieczyszczenia resztkowe jakość wody jest jednak niewystarczająca, aby nadawała się ona do ponownego wykorzystania w procesie produkcyjnym. W większości przypadków tańsze jest odprowadzenie tej wody i zastosowanie zamiast niej w produkcji świeżej wody. W ten sposób wprowadza się zanieczyszczenia do wód otwartych, a jednocześnie marnuje zasoby słodkiej wody.


    1257scieki_002.jpg

    Dzięki systemom destylacji próżniowej VACUDEST, w prosty i wydajny sposób oczyścisz ścieki przemysłowe Twojej firmy. Jakość oczyszczonej wody wyznacza nowe standardy i spełnia najbardziej rygorystyczne normy ochrony środowiska.


    Alternatywą w wielu przypadkach staje się oczyszczanie ścieków przemysłowych przy użyciu systemów destylacji próżniowej. W tej metodzie ścieki są odparowywane. Wszystkie zanieczyszczenia, które mają wyższą temperaturę wrzenia niż temperatura wrzenia wody, więzione są w pozostałości po odparowaniu. Dzięki temu wszystkie najgroźniejsze zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie czy też olej i smar, są całkowicie odseparowane. W zależności od ich składu można je wykorzystać w procesie recyklingu termicznego, poddać dalszym procesom odzysku surowców wtórnych lub przekazać na składowisko odpadów. W konsekwencji wyklucza się ponowne wprowadzanie zanieczyszczeń do obiegu wody. Jakość oczyszczonej wody jest z reguły tak wysoka, że może być ona ponownie wykorzystana w procesie produkcyjnym bez konieczności dalszego uzdatniania. Oszczędzone zostają przy tym cenne zasoby słodkiej wody.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...