• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

  Strona 3 z 3


  1326scierniwa_007.jpg

  Rys. 5. Śrut zaolejony, woda nie wsiąka.


  1326scierniwa_008.jpg

  Rys. 6. Test wodny - śrut czysty (lewo), śrut zaolejony (środek), śrut oczyszczony (prawo).


  Dawkowanie

  Podczas normalnego cyklu stosowania zaleca się użycie ok. 0,5-1 litra środka na godzinę pracy jednej turbiny, w przypadku śrutownic ręcznych zaleca się dodawanie 0,05-0,1 litra na godzinę pracy pojedynczej dyszy. Specyficzne dawkowanie zależy od układu w jakim jest zastosowany. Należy empiryczne ustalić ilości odpowiednie dla stopnia zanieczyszczenia danego systemu. Weryfikacja skuteczności działania jest bardzo prosta i pozwala w szybki sposób stwierdzić stan ścierniwa. Wskutek różnych oddziaływań międzycząsteczkowych cząsteczek oleju i wody, obie ciecze nie mieszają się ze sobą. Jeżeli zatem w zaolejone ścierniwo wprowadzimy wodę, jej wsiąkanie będzie mocno ograniczone (rys. 5). Mierząc czas potrzebny na penetrację śrutu możemy określić stopień zaolejenia. Czyste ścierniwo nie zawiera substancji oleistych, może być zatem użyte jak obiekt referencyjny i w tym przypadku woda wsiąknie w kopczyk śrutu bez większych problemów (rys. 6). Pobierając próbkę z układu "zaszczepionego" naszym środkiem i wykonując na nim test wodny, możemy określić skuteczność oczyszczania ścierniwa z tłuszczu.

  1326scierniwa_009.jpgRys. 7. Dodatek do ścierniw PantaTec Ultimate.


  Weryfikacja naukowa

  Środek został przebadany przez Fraunhofer Institute (IFAM) Bremen. Powierzchnie poddane obróbce z użyciem PantaTec Ultimate zostały przebadane pod kątem zdatności do pokryć antykorozyjnych. Elementy zostały prześwietlony za pomocą spektroskopii elektronów w zakresie promieniowania X (XPS), co potwierdziło odpowiednie przygotowanie powierzchni do nanoszenia powłok. Wyniki zostały pozytywnie zweryfikowane poprzez testy pokrycia w komorze solnej. Użycie środka pozwala sprostać wymaganiom dla pokryć o zwiększonej ochronie antykorozyjnej według klasy C5 zgodnie z normą DIN EN ISO 12944, w sposób dużo oszczędniejszy.


  Od kwietnia bieżącego roku firma Poltech s.c. posiada w swojej ofercie środek PantaTec Ultimate. W przypadku zainteresowania użyciem środka prosimy o kontakt. Z radością zaprezentujemy zalety jego działania i przeprowadzimy testy w Państwa zakładzie.


  mgr inż. Bartosz Cop

  Poltech s.c.


  Źródła:

  1. Evert T, Degreasing additive for peening and blasting clearing application-blasting and degreasing in a single step [ w] Shot Peening, 3rd edition, MFN, Szwajcaria 2012.

  2. Broszura PantaTec Ultimate.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...