• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(83)/2013

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 3


    1326scierniwa_002.jpg


    1326scierniwa_003.jpg


    1326scierniwa_004.jpg

    Rys. 2. Wady powłok malarskich wynikające z obecności zanieczyszczeń olejowych.


    Konwencjonalny sposób rozwiązania tego problemu przebiega według schematu przedstawionego na rys. 3. Zaolejony element trafia najpierw do myjki, gdzie następuje jego odtłuszczanie. Po umyciu i wysuszeniu element poddawany jest śrutowaniu, a następnie ponownemu myciu, aby pozbyć się tłuszczu, który pojawił się na skutek użycia zaolejonego ścierniwa. Po oczyszczeniu detal poddaje się malowaniu. Jak można łatwo zauważyć, w skrajnym przypadku proces obejmuje cztery stadia. Instalacja myjki, oprócz samych kosztów związanych z zakupem urządzenia, wiąże się z koniecznością użycia odpowiednich środków odtłuszczających i ich późniejszej utylizacji, zużyciem paliwa na jej ogrzanie i wysuszenie elementów po myciu oraz kosztami związanymi z jej obsługą.


    Problem rozwiązany!

    Jak wynika z powyższego opisu, procedura jest kosztowna i czasochłonna. Cztery lata temu przed tym samym problemem stanęła pewna niemiecka firma. Koszty związane z ręcznym usuwaniem olei i smarów, pozostałych po wcześniejszych stadiach obróbki, skłoniły do znalezienia tańszego rozwiązania. Efektem tych poszukiwań jest preparat PantaTec Ultimate, który od kwietnia bieżącego roku jest dostępny na rynku polskim za pośrednictwem firmy Poltech s.c. - rodzimego producenta śrutownic. Zastosowanie preparatu pozwala skrócić proces przygotowania powierzchni z czterech do dwóch kroków - rys. 4.


    1326scierniwa_005.jpg

    Rys. 3. Konwencjonalny przebieg procesu.


    1326scierniwa_006.jpg

    Rys. 4. Przebieg procesu z wykorzystaniem PantaTec Ultimate.


    Korzyści:


    Techniczne wynikające z zastosowania środka

    - Ścierniwo w obiegu pozostaje sypkie i dłużej zdatne do użytku

    - Brak konieczności mycia przed i po śrutowaniu

    - Zmniejszone zużycie urządzenia

    - Wymagany stopień czystości i chropowatości powierzchni są łatwiejsze do osiągnięcia i utrzymania

    - Stopień przygotowania powierzchni w pełni akceptowalny przez uznanych producentów pokryć malarskich

    - Solidne przygotowanie nawet do parametrów wymaganych dla pokryć kategorii C5- zwiększonej odporności na korozję

    - Zwiększona niezawodność procesu dzięki bardzie stabilnemu przebiegowi obróbki

    - Obniżona palność pyłów odpadowych z filtra

    Ekonomiczne wynikające z zastosowania środka

    - Wyraźnie obniżenie czasu procesu

    - Dużo niższe koszty osobowe

    - Niższe koszty gwarancyjne - dzięki zwiększonej niezawodności procesu

    - Niewymagane dodatkowe nakłady inwestycyjne


    PantaTec Ultimate ma postać lekkiego proszku. Dodaje się go bezpośrednio do ścierniwa w urządzeniu śrutującym. Preparat, przemieszczając się w układzie, miesza się z medium czyszczącym, wiążąc olej i tłuszcze, zarówno ze ścierniwa, jak i z powierzchni czyszczonego elementu, podczas uderzenia śrutu i dodatku. Fizyczne właściwości, które decydują o skuteczności działania dodatku, to bardzo duży stosunek powierzchni do masy, zdolność do wiązania tłuszczów oraz niewielki ciężar właściwy, co umożliwia efektywne odsysanie w separatorze. Dzięki dużej powierzchni kontaktowej i bardzo dobrym właściwościom absorpcyjnym, preparat działa bardzo szybko. W przypadku oczyszczarek wirnikowych pierwsze efekty widoczne są w czasie 15-30 minut od momentu pierwszego dodania. Środek aplikuje się do zbiornika ze ścierniwem, skąd podawany jest do turbin wraz ze śrutem. Na skutek kontaktu czynnika z zaolejoną powierzchnią, tłuszcz jest dosłownie od niej odrywany i natychmiast wiązany przez dodatek. Cząsteczki środka są porywane przez pęd powietrza do filtra, gdzie osiadają na wkładach, wiążąc olej, który się tam znajduje. Podczas procesu oczyszczania patronów, odolejone pyły bez przeszkód odrywają się od powierzchni filtracyjnej, lądując w zbiorniku na odpady pod filtrem. Sam środek nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska, a zatem jego używanie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obostrzeniami ze względów środowiskowych. Dzięki zastosowaniu PantaTec Ultimate elementy zaraz po procesie śrutowania mogą trafić do malarni. Jakość powierzchni przygotowanej w ten sposób zapewni odpowiednie przyleganie farby. Dużą zaletą rozwiązania jest możliwość stosowania w każdej śrutownicy. Przy ręcznej aplikacji środka nie wymagane są żadne dodatkowe urządzenia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(83)/2013

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne