• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(86)/2013

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Drewno

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 2 z 3


  1409mania_003.jpg

  Głowica robota uzbrojona w uchwyt z 3 pistoletami lakierniczymi, a poniżej postument systemu obrotowego RT.


  1409mania_004.jpg

  Robot LeBot R500 A6 w trakcie pracy z lakierem nawierzchniowym.


  Robot LeBot R500 A6 jest urządzeniem wyposażonym w 6 osi i ramiona o długości VA 1200 mm x HA 1400 mm, które zapewniają odpowiedni zasięg, a głowica posiada właściwy udźwig do przenoszenia kilku pistoletów lakierniczych pracujących w różnych systemach. Trajektoria głowicy i pistoletu jest projektowana automatycznie przez program po wpisaniu wymiarów drzwi, otworów na przeszklenia.

  Operator przygotowując program malowania drzwi wpisuje w panelu sterowania tylko wymiary oraz reguluje odpowiednie parametry aplikacji: ciśnienie lakieru, atomizacji oraz powietrza osłonowego. Zapisany przez robota program zawsze odtwarza wszystkie funkcje i parametry, czyli kąty obrotu, prędkości obrotu, ruchy pistoletu, parametry natrysku oraz funkcje dodatkowe, takie jak czyszczenie pistoletu, przygotowanie do kolejnego programu lakierowania. Dzięki zastosowaniu systemu sterowania i regulacji parametrów aplikacji udało się osiągnąć powtarzalną grubość i jakość powłoki lakierniczej na każdym modelu drzwi oraz typie lakieru. Zadanie o tyle trudne, że cały proces lakierniczy to kolejno bejcowanie, lakier podkładowy, lakier nawierzchniowy i patyna (stosowane na zdobione obramowania).

  Dzięki zastosowanym rozwiązaniom programowania proces natrysku jednej powłoki skrócił się do 2-2,5 min, co finalnie usystematyzowało całkowity czas lakierowania skrzydła do maksymalnie 10 min. Właściciele Grand Modern byli zaskoczeni faktem, że ich miesięczna produkcja może dzięki temu osiągnąć wzrost o 40% większy niż zakładany.


  1409mania_005.jpg

  Produkt finalny - drzwi pomalowane na stanowisku Lesta.


  Dyrektor produkcji firmy chciał, oprócz osiągnięcia ewidentnych popraw parametrów produkcji w lakierni, uzyskać także możliwość wykorzystania biura projektowego do celów lakierniczych oraz mieć bezpośredni i bieżący wgląd w pracę lakierni. Lesta odpowiedziała głosem swoich softwarowców. Robot został wyposażony w oprogramowanie LeCrob PointStudio do projektowania w środowisku 3D oraz oprogramowanie Point-to-Point do tworzenia programów lakierniczych. LeCrob PointStudio jest autorskim programem stworzonym przez dział IT Lesta do potrzeb tworzenia programów lakierniczych off-line z użyciem projektów cadowskich detali. Program wykorzystuje pliki 2D i 3D detali, w tym wypadku skrzydeł drzwiowych, i na ich podstawie kreuje automatycznie trajektorię pracy głowicy z pistoletem, jak też daje możliwość ustawienia wszystkich innych parametrów lakierowania, a na końcu tworzy symulację, żeby pokazać proces malowania. Dzięki niemu dyrektor produkcji Grand Modern już na etapie projektowania modelu drzwi ocenia czas ich malowania czy wręcz stopień zużycia farb. - Klient był zaskoczony faktem, że używając naszego PointStudio ma gotowy program malowania na robota, zanim dział mechaniczny w ogóle wykona skrzydło i to tylko na podstawie pliku - powiedział Igor Kania, menedżer regionalny Lesta Srl. - W trakcie wdrożenia sprawdziliśmy wykonalność tego transferu i jest doskonały. Projektant drzwi przesyła plik na laptopa dyrektora, a ten tworzy program malowania w PointStudio i przesyła do komputera robota. Operator po prostu ustawia skrzydło na obrotnicy i włącza program. Wszystkie parametry, łącznie z ciśnieniem lakieru, są już ustawione i zaczynamy malować. Proszę tylko zwrócić uwagę, że biuro projektowe i laptop dyrektora produkcji jest w innej części budynku i na innym piętrze.

  Komentarze (1)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ tokson 1 10 miesięcy temu A Office 365 dla firm? Polecacie czy raczej średnio? Co myślicie o tym - https://www.teleaudyt.pl/micro... Dobre rozwiązanie czy raczej średnio? Sugestie, podpowiedzi? Może jakaś alternatywa?
   oceń komentarz zgłoś do moderacji