• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2023

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 2(82)/2013

  Artykuły branżowe

  Urządzenia Lakiernicze

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.03.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 3

  Gama nowych lakierniczych pistoletów, pomp i innych urządzeń aplikacyjnych wprowadzonych na polski rynek


  Nordson, korporacja obecnie kojarzona większości użytkownikom jako producent najwyższej jakości sprzętu do malowania proszkowego, będącym jednocześnie liderem tej branży dzięki ciągłemu wprowadzaniu innowacji technologicznych (przykładowo HDLV). Niemal każdy na polskim rynku zna produkty do malowania proszkowego Nordsona, od prostych pistoletów ręcznych, poprzez zaawansowane, w pełni programowalne systemy automatyczne, po aplikacje wykorzystujące najnowocześniejszą technologię HDLV (to już czwarta generacja!).


  Firma Nordson ma równie silnie ugruntowaną pozycję i jest absolutnym numerem jeden w Polsce i na świecie na rynku aplikatorów gorącego kleju używanych w zasadzie w większości gałęzi przemysłu. Urządzenia firmy Nordson znaleźć można w dziedzinach takich, jak pakowanie żywności i napojów, zamykanie pudełek z tektury falistej, naklejanie etykiet na butle, butelki i pojemniki. Ponadto, systemy Nordson służą do malowania milionów puszek metalowych rocznie. Firma jest wiodącym dostawcą rozwiązań dla przemysłu opakowań i przeróbki papieru, gdzie urządzenia do nakładania kleju topliwego i ciekłego służą do produkcji worków i toreb, oprawiania książek, produkcji kopert, czy produkcji kartonów.


  1293powrot_001.jpg

  Pistolet lakierniczy - 1950 rok.


  Nie każdy jednak wie jak zaczęła się historia firmy. Jej założycielem w 1935 roku w Stanach Zjednoczonych był Walter Nord. Firma założona została pod nazwą U.S. Automatic Company. Na początku zajmowała się produkcją bardzo precyzyjnych części metalowych, używanych przede wszystkim w krytycznie ważnych podzespołach dla przemysłu wojskowego dostarczającego dla armii USA. W pierwszych latach po drugiej wojnie światowej Walter Nord, wraz z synami Erykiem i Evanem, rozwijając się rozszerzyli profil produkcji o pistolety oraz pompy do malowania hydrodynamicznego (ang. airless). Tak właśnie w 1954 roku powstała firma Nordson, pierwotnie jako oddział U.S. Automatic Company. W latach 60. XX wieku, na podstawie wielu testów i doświadczeń, wynaleziono technologię podgrzewania i kontroli tej temperatury dla gęstszych farb jako sposób na polepszenie właściwości (zmniejszenie lepkości) aplikacyjnych samego materiału, trudno aplikowalnego w temperaturach otoczenia. Z tego wynalazku właśnie rozwinęła się kolejna dywizja Nordsona, jaką jest produkcja klejarek na gorąco. Następnym krokiem było wynalezienie, również przez firmę Nordson, połączenia systemów aplikacji farb ciekłych z wysoce wydajną elektrostatyką. Jeszcze innym wynalazkiem firmy z tamtych czasów było opracowanie pistoletów z rotacyjnymi dyszami - zwanych popularnie "dzwonami" - w wersjach z elektrostatyką lub bez pozwalających na malowanie z niesamowitą i niespotykaną dotąd efektywnością różnorodnych powierzchni produktów. Poczynając od lat osiemdziesiątych, firma wzmacniając jeszcze bardziej swoją ówczesną pozycję rozpoczęła serię przejęć różnych firm specjalizujących się głównie w zaawansowanych technologiach. Tak powstało wiele nowych dywizji dostarczających zaawansowane technologie dla przemysłu medycznego, elektroniki, informatyki, energetyki, przemysłu motoryzacyjnego i wiele, wiele innych.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...