• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 1 z 2

  Wady powłok spowodowane niewłaściwym przygotowaniem podłoża


  Mimo reklam niektórych firm oferujących farby na rdzę, tylko końcowa obróbka krawędzi i otworów, mycie połączone z obróbką strumieniowo-ścierną, a na niewielkich powierzchniach właściwa obróbka mechaniczna oraz skuteczne odpylenie mogą zagwarantować dobre efekty ochrony konstrukcji stalowych przed korozją. Niewłaściwe przygotowanie podłoża zawsze skończy się powstaniem przedwczesnych wad powłok z dość szybkim pojawieniem się korozji włącznie.


  Mycie pozwala na usunięcie zatłuszczeń i zanieczyszczeń jonowych, głównie chlorków i siarczków, obróbka strumieniowo-ścierna usuwa zgorzelinę walcowniczą (zendrę), produkty korozji i powoduje powstanie profilu poprawiającego przyczepność farb do podłoża. Odpowiednie przygotowanie podłoża - stępienie lub zaokrąglenie krawędzi, usunięcie odprysków spawalniczych i właściwe wykończenie spawów pozwala na uniknięcie nadmiernych przecienień powłoki malarskiej. Poprzedzające malowanie odpylenie poprawia kontakt farb z podłożem. Zastosowanie śrutów ostrokątnych, oznaczanych symbolem (G), zapewnia lepszą przyczepność powłok niż obróbka z użyciem śrutów kulistych, dlatego jest niezbędne pod metalizację natryskową, pod powłoki pracujące w zanurzeniu i pod nieorganiczne grunty cynkowe. Zgorzelina walcownicza jest twarda i silnie związana z podłożem, ale do czasu. Ma ona zupełnie inną kurczliwość termiczną, dlatego kiedyś odpadnie i nie zapobiegnie temu nawet najlepsza farba. Niestety, nadal zdarzają się firmy wierzące w możliwość pomalowania zgorzeliny z nadzieją, że jakoś się uda. Bywa, że farba trzyma się zendry bardzo dobrze, ale zendra nie trzyma się stali (fot. 1). Zdarza się też, że farby wymagające rozwinięcia powierzchni odchodzą od zgorzeliny płatami (fot. 2).

  1330korozji_001.jpg

  Fot. 1. Farba trzyma się dobrze zendry, ale ta nie trzyma się stali.

  1330korozji_002.jpg

  Fot. 2. Ta farba nie chce się trzymać zgorzeliny walcowniczej.


  1330korozji_003.jpg

  Fot. 3. Powierzchnia zatłuszczona przez obróbkę tłustym ścierniwem.


  Obecność tłuszczów i olejów na podłożu skutkuje znacznym osłabieniem przyczepności farb. Zatłuszczenia mogą pochodzić zarówno z procesów hutniczych, jak i późniejszej obróbki stali. Emulsje spawalnicze, chłodziwa stosowane w obróbce skrawaniem są trudne do usunięcia. Obróbka strumieniowo-ścierna zatłuszczonej stali w oczyszczarkach o zamkniętym obiegu kończy się na ogół zatłuszczeniem ścierniwa. Zaolejony śrut przenosi zanieczyszczenia tłuszczowe na kolejne elementy (fot. 3). Zatłuszczona powierzchnia zawsze stwarza problem i powoduje odwarstwianie się powłok malarskich (fot. 4). Niewłaściwa obróbka wykańczająca lub jej brak skutkuje lokalnymi przecienieniami powłoki malarskiej. Na ostrych krawędziach, na odpryskach spawalniczych i źle obrobionych spawach powłoka jest zawsze cieńsza i w takich miejscach dość szybo pojawia się korozja (fot. 5 i 6).

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...