• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 3 z 6

    85603p.jpg

    Rys. 2. Przykłady nieciągłości warstwy zewnętrznej powłoki cynkowej niewidoczne podczas obserwacji z zewnątrz (zdjęcia przekroju poprzecznego powłok wykonane na mikroskopie świetlnym).


    Pierwsza grupa przyczyn powstawania wad na powierzchni powłoki lakierowej jest uwarunkowana procesem przygotowania powierzchni cynku przed malowaniem. Produkty korozji cynku powstałe w środowisku zawierającym zanieczyszczenia przemysłowe mogą zawierać siarczan cynku [4]. Podczas podgrzewania do temperatury utwardzania warstwy proszkowej uwolniona zostaje woda krystaliczna związana z solami cynku. Przedostaje się ona jako para wodna przez utwardzaną powłokę i może spowodować powstawanie dziurek. Nieodpowiednio wykonana lub zbyt gruba powłoka fosforanowa również może zawierać wodę krystaliczną, w związku z tym podczas fosforanowania należy dokładnie przestrzegać instrukcji producenta środków do nanoszenia powłok konwersyjnych tego typu. Druga grupa przyczyn powstawania wad powłoki proszkowej związana jest bezpośrednio z warunkami prowadzenia procesu cynkowania zanurzeniowego. W literaturze można znaleźć opinie, że pęcherzyki gazu mogą być wynikiem wydzielania wodoru w wyniku reakcji rozpadu topnika zachodzącej podczas wygrzewania w piecu wg wzoru [5]:


    Zn + H2[Zn(OH)2Cl2] = H2 + Zn(OH)2 + ZnCl2


    Podczas usuwania zanieczyszczeń tlenkowych z powierzchni elementów przed cynkowaniem, w wyniku trawienia w kwasie solnym możliwa jest też adsorpcja wodoru na powierzchni stali i jej wnikanie do wnętrza regularnej struktury krystalicznej roztworu węgla w żelazie. Wodór ten może zostać zatrzymany w miejscach defektów punktowych lub międzykrystalicznie dzięki niewielkim rozmiarom atomów. Przy późniejszym wzroście temperatury związanym z wygrzewaniem z jednej strony wzrasta rozpuszczalność wodoru w żelazie, z drugiej zaś wzrasta energia atomów wodoru i mogą one być usuwane z zajmowanych miejsc. Wodór może na podobnej zasadzie dyfundować poprzez powłokę cynkową, a najbardziej prawdopodobnym obszarem transportu masy są granice ziarn. Teorię tę potwierdzałoby nierównomierne rozmieszczenie wad powierzchniowych stwierdzone podczas tworzenia się pinholi. Jedną z przyczyn powstawania wad typu pinhole i pęcherze może również być gaz wydzielający się ze szczelin obecnych w powłoce cynkowej. Szczeliny w warstwie zewnętrznej cynku h stwierdzono podczas badań struktury powłok cynkowych na różnych gatunkach stali, co przedstawiono na rys. 2. Pod wpływem wzrostu temperatury rośnie objętość gazów – powietrza czy wody zamieniającej się w parę wodną. Gazy te powodują powstawanie wad podczas uwalniania poprzez powłokę polimerową. Przyczyn powstawania pinholi i pęcherzenia jest więc sporo a synkretyczne określenie genezy ich powstawania wcale nie jest łatwe.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(65)/2010

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne