• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 1 z 6

    Problemy malowania proszkowego stali ocynkowanej zanurzeniowo


    Farby proszkowe znajdują coraz częściej zastosowanie jako warstwa zewnętrzna systemów duplex. Specyfika utwardzania powłoki organicznej w podwyższonej temperaturze na ocynkowanym podłożu stalowym niesie jednak ze sobą pewne problemy technologiczne związane z zapewnieniem powłoki pozbawionej wad oraz uzyskaniem skutecznej ochrony antykorozyjnej.


    Warstwa organiczna powłok duplex może być wytwarzana poprzez nanoszenie wyrobów lakierowych w fazie ciekłej lub w fazie stałej (farby proszkowe). W każdym przypadku, poza doborem odpowiedniego systemu malarskiego, czas trwania efektu ochronnego zależy od uzyskania odpowiedniej przyczepności powłoki malarskiej do ocynkowanego podłoża.

    Malowanie proszkowe elementów ocynkowanych zanurzeniowo jest coraz powszechniej stosowane. Udział tej technologii w produkcji powłok duplex szacuje się aktualnie ok. 20% i dynamicznie rośnie. Powłoki proszkowe stosowane są w budownictwie, w produkcji różnego typu obudów, mebli ogrodowych itp. Farby nanoszone w postaci proszku i utwardzane następnie pod wpływem podwyższonej temperatury (100-180°C) stosowane są głównie jako układy jedno-, rzadziej dwupowłokowe, o grubości od 80 do 150 μm. Właściwie wykonane stanowią doskonałe zabezpieczenie korozyjne na wiele lat.

    85601p.jpg

    Tab.1 Właściwości użytkowe systemów duplex z powłoką lakierową nanoszoną proszkowo [na podstawie 2].


    Charakterystykę podstawowych właściwości powłok duplex, w zależności od zastosowanej zewnętrznie farby proszkowej, przedstawiono w tabeli 1. Jako spoiwo wykorzystywane są żywice akrylowe, epoksydowe, poliestrowe i poliuretanowe. Ze względu na przeznaczenie tych układów do zastosowań zewnętrznych najczęściej używa się farb poliuretanowych i epoksydowych. Coraz popularniejsze stają się również farby proszkowe hybrydowe na bazie kopolimerów epoksydowo-poliestrowych. Malowanie proszkowe ocynkowanej wcześniej stali pozwala na uzyskanie dekoracyjnych powłok o bardzo dobrych właściwościach użytkowych. W niektórych przypadkach podczas procesu utwardzania warstwy lakierowej w podwyższonej temperaturze na powierzchni powłoki pojawiają się defekty w postaci pęcherzy, i to pomimo przestrzegania instrukcji wytwarzania systemów ochronnych. Co więcej, podobne problemy mogą pojawiać się tylko na części partii pokrywanych wyrobów lub tylko w specyficznych miejscach na malowanej powierzchni. Dlatego też celowe wydaje się podjęcie tematu ustalenia możliwych przyczyn powstawania wad na powłokach duplex tego typu, które nie do końca są wyjaśnione w literaturze fachowej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...