• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(89)/2014

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Galwanotechnika

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 3 z 3


  1461poprawa_002.jpg

  Rysunek 2. U góry: przed czyszczeniem, na dole: po czyszczeniu.


  1461poprawa_003.jpg


  Faktyczna zamiana sposobu obróbki wstępnej została zaplanowana wraz z wszystkimi przedsiębiorstwami partnerskimi i została rozpoczęta w 2012 r. Wszystkie prace, takie jak np. czyszczenie sprzętu, instalacja parownika i stosowanego rurociągu zostały przeprowadzane w czasie wakacji. Ich realizacja w pojedynczych strefach ze środkami chemicznymi odbywała się również w krótkim okresie próbnym. Eksperyment ten powinien zapewnić, iż nie dojdzie do nieoczekiwanych strat po wznowieniu produkcji już po przerwie wakacyjnej. Odbył się on bezproblemowo. Aby użyć nowych metod, a także nauczyć się nimi kierować, prowadzona będzie stała kontrola kąpieli. Pierwsze uruchomienie było ściśle monitorowane przez technika Kluthe, a także pana Frenkla.

  Metodą prób i błędów ustalano niezbędne środki chemiczne i optymalne sposoby ich dozowania. Po upływie sześciu miesięcy kąpiele zostały zmienione. Po fazie "docierania", zostały one ustawione tak, żeby zostały zachowane ważne parametry przewodności i pH. Bieżące ustawienia zestawiono w tabeli, aktualne wyniki czyszczenia przedstawiono na zdjęciu 2. Obróbkę otrzymanych ścieków prowadzi się przy pomocy parownika. Jednostka z początku testu została zastąpiona - po fazie próbnej - nowym, stałym parownikiem tego samego typu. Po zmianach, przedsiębiorstwo Kettler ma teraz rzeczywiście nieco wyższe zużycie środków chemicznych. Ale posiada również znacznie lepsze wyniki obróbki wstępnej i nie musi wykonywać przeróbek wadliwie polakierowanych części w wyniku nieodpowiedniego przygotowania powierzchni. Wymagania dotyczące zabezpieczenia przed korozją są nadal spełnione. Cały proces przebiega poprawnie i daje się dobrze sterować.

  1461poprawa_004.jpg  Wnioski

  Poprzez przejście na neutralny środek DECORRDAL 20-1 udało się ograniczyć dodatkowe nakłady na poprawki. Ponadto, zredukowana została ilość aktywnych stref obróbki wstępnej, z trzech do dwóch. Sterowanie kąpielą jest proste i odbywa się przy pomocy dobrej przewodności, zamiast zależności od wartości pH i czułych elektrod pH. Jednak, aby to wszystko osiągnąć, obie strony muszą wypróbować zarówno już istniejące, jak i nowe możliwości bezpośredniego rozwiązywania potencjalnych problemów. Co więcej, taka zmiana będzie wymagała cierpliwości i klientów, i dostawców środków chemicznych do kąpieli.

  Latem 2013 roku, po około roku doświadczeń, przedsiębiorstwo Kettler postanowiło przestawić także drugie urządzenie na proces z DECORRDAL 20-1 i DECORRDAL ZT 790. Także tutaj osiągnięto wyraźną poprawę jakości wykończenia powierzchni.


  Kluthe Poland Sp. z o.o. gotowa jest do optymalizacji podobnych procesów i odpowiedni dobór środków chemicznych u klientów stosujących chemiczne przygotowanie powierzchni przed lakierowaniem.


  Kluthe Poland Sp. z o.o.

  Tagi: Kluthe, DECORRDAL,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...