• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(89)/2014

  Artykuły branżowe

  Antykorozja

  Galwanotechnika

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

  Strona 1 z 3
  Od czasu wprowadzenia alternatywnych systemów obróbki wstępnej - technologii cienkowarstwowej - wiele urządzeń do obróbki sprzed lat zostało przystosowanych do pracy z tymi produktami. Przestarzałe urządzenia, które działały w oparciu o fosforanowanie żelazowe, zostały zmienione po to, aby znacząco poprawić zabezpieczenie przed korozją. Zmiany tutaj opisane zostały przeprowadzone w celu poprawy jakości wykończenia powierzchni, szczególnie na krytycznych obszarach, takich jak np. w spoinach.

  Optymalizacja urządzeń do chemicznego przygotowania powierzchni  Firma Heinz Kettler GmbH prowadzi produkcję w dwóch lokalizacjach w Nadrenii Północnej - Westfalii, w Fabryce Produkcji Aluminiowych Mebli Ogrodowych, jak również Fabryce Urządzeń ze Stali do Fitnessu i Sportu, znanych jako Kettcar. W obu lokalizacjach zostały zainstalowane dwie identyczne linie do obróbki wstępnej, od czasu uruchomienia malarni proszkowej (z 5-strefowym urządzeniem do natryskiwania ciągłego) wraz z dostarczonym systemem fosforanowania żelazowego (trójstopniowym) i pasywacją na bazie cyrkonu oraz podłączonym urządzeniem do rozpraszania VE. Przy pomocy zastosowania fosforanowania żelazowego i pasywacji w przeszłości bardzo dobrze spełnione były wymagania zabezpieczenia antykorozyjnego. Tak więc przez długi czas nie było potrzeby zmiany sprawdzonego dla klienta systemu. Latem 2012 roku sytuacja się zmieniła, ale w zasadzie tylko dlatego, że znacznie wzrosła zawartość aluminium w farbach proszkowych. Ponadto, znacznie wyższe stały się wymagania jakościowe dla wysokiej jakości mebli wypoczynkowych.

  Zatem zabrudzone części przed obróbką wstępną i przed malowaniem musiały być czyszczone także ręcznie (w celu usunięcia osmoleń), aby zmniejszyć ilość wadliwie wykonanych powłok. Problemy te znalazły swoje odzwierciedlenie w ogromnym wzroście kosztów, co sprawiło, że taka obróbka szybko stała nieopłacalna.


  1461poprawa_001.jpg

  Rys. 1. Zmiany na powierzchni po malowaniu.


  Dlatego też pracownicy przedsiębiorstwa Heinz Kettler GmbH zwrócili się do przedstawicieli firmy Klute, aby zajęli się tą problematyką. W czasie pierwszej wizyty na miejscu technik firmy Kluthe zapoznał się z obrazem sytuacji - stanem poszczególnych części. Po oględzinach instalacji i analizie chemii zostały zaprezentowane możliwości optymalizacji procesu. Wybrany został przykładowy zestaw części do przetestowania w centralnym laboratorium Kluthe GmbH. Najlepszych możliwości naprawy sytuacji upatrywano w zastosowaniu neutralnego roztworu DECORRDAL 20-1, który przetestowano na kilku przykładowych częściach, bezpośrednio w laboratorium. Wyniki okazały się bardzo obiecujące, a pracownicy firmy Kluthe byli w stanie przekonać przedsiębiorstwo Kettler, że wybrana droga jest dobrym sposobem na rozwiązanie problemu. Na elementach stalowych dało się zauważyć bardzo ładne rozjaśnienie powierzchni metalowych. Warstwy farby na i wokół spoin były także czystsze niż wcześniej. Barwy nalotowe zostały usunięte, nie było potrzeby korzystania z fosforanowania żelazowego. Nawet dla krytycznych elementów aluminiowych, w stosunku do spawów, do których przede wszystkim odnotowywano wcześniej wiele problemów, stwierdzono znaczącą poprawę. Ponadto, lepszy był także wygląd aluminium na całej powierzchni.

  Tagi: Kluthe, DECORRDAL,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...