• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015
    Strona 6 z 6

    Norma PN-EN ISO 19840 podaje też zalecenia dotyczące minimalnej liczby pomiarów w zależności od wielkości powierzchni (tab. 3).

    W tabeli znajduje się kolumna zatytułowana "Maksymalna liczba powtórzeń". Oznacza ona, że jeżeli pojedynczy pomiar nie spełnia opisanych wcześniej kryteriów przyjęcia, można go powtórzyć, ale tylko w odległości do 10 mm od miejsca, w którym wykonano ten niespełniający kryteriów pomiar. Jeżeli wynik nowego pomiaru spełnia kryteria przyjęcia, stary pomiar należy odrzucić. Jednak liczba tych powtórzeń ograniczona jest wartościami podanymi w tabeli. Oczywiście, jeżeli powtórzenie dało również wynik spoza zakresu spełniającego kryteria, należy uznać, że powłoka nie spełnia kryteriów grubości.

    Na zakończenie warto wspomnieć o nowej metodzie oceny grubości powłok, opracowanej w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów. Metoda została nazwana w skrócie PGP (pomiarowa grubość powłoki). Zasada jej polega na:

    - zebraniu serii wyników pomiarów;

    - wyliczeniu średniej arytmetycznej tych pomiarów i odchylenia standardowego;

    - wyznaczeniu pomiarowej grubości powłoki (PGP);

    - porównaniu PGP ze specyfikowaną grubością powłoki lub NDFT.


    Metoda ma tę zaletę, że wynik pojedynczego pomiaru (nawet z uwzględnieniem powtórzeń podanych w tabeli 3) nie decyduje o odrzuceniu powłoki. Nie jest to metoda powszechnie akceptowana, ale warto ją zaproponować jako kryterium oceny grubości powłok, szczególnie na dużych lub bardzo skomplikowanych konstrukcjach.


    *Spis źródeł dostępny w redakcji

    e-mail: redakcja@lakiernictwo.net


    Michał Jaczewski

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik