• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    Procesy Wspomagające

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2
    Wymagania co do jakości budynków są wysokie - celem są wytrzymałe budynki o dodatnim bilansie energetycznym i dotyczy to nie tylko nowych, lecz także przede wszystkim zmodernizowanych obiektów. Na jakość, oprócz funkcjonalności, składa się też aspekt dekoracyjny, wyrażający się szczególnie w kolorze i połysku. Jeśli chodzi o wyższej klasy produkty z tworzywa sztucznego, jednolity wygląd musi być zapewniony także po latach najbardziej intensywnego działania promieni słonecznych UV.

    Nowy przyrząd mierniczy do powłok



    Uzyskanie wysokiej wydajności energetycznej oraz wysokiej jakości elewacji budynków to cel przedsiębiorstwa Schüco International. W związku z tym budynki są traktowane jako całość i rozwiązania systemowe opracowywane są dla okien, drzwi, fasad oraz modułów solarnych. Podstawą w zapewnieniu jakości jest bezbłędny pomiar barwy i połysku, jak np. w przypadku systemów okiennych z tworzywa sztucznego.


    1495pomiar_001.jpg

    Fot.1: Pomiar odbicia kierunkowego (połysk).


    Wiarygodne wyniki pomiaru barwy i połysku

    Czasy wyłącznie wizualnego i tym samym subiektywnego badania to przeszłość. Na takie wyniki miała bowiem wpływ zawsze indywidualna ocena oraz osobiste doświadczenie badającego. Do tego dochodziły zmienne warunki oświetleniowe oraz warunki otoczenia, jak również niewystarczająca zdolność człowieka do obiektywnego komunikowania i dokumentowania wartości barwy i połysku.

    Obecne nowe i nowoczesne technologie pozwalają na zintegrowanie obu systemów pomiarowych farby i połysku w jednym przyrządzie. Dzięki temu w celu zapewnienia jakości zaistniał niezawodny i łatwy w obsłudze przyrząd pomiarowy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy części gotowych produktów są wykonywane w różnych miejscach produkcyjnych przedsiębiorstwa lub wytwarzane nawet przez różnych dostawców. W Schüco PWS, która jest spółką-córką Schüco International, produkowane są profile okienne PCV dla wysokojakościowych systemów okiennych PCV. Profile te są dokładnie sprawdzane przyrządami pomiarowymi. W ten sposób wykrywane są odchylenia w procesie produkcji oraz unika się wadliwych partii. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu, energii i surowców. Oprócz barwy kontrolowany jest stopień połysku.

    1495pomiar_002.jpg

    Fot. 2: Nowo zaprojektowany przyrząd mierniczy do jednoczesnego pomiaru barwy i połysku.


    Pomiar połysku definiowany zgodnie z normą

    Połysk (fot. 1) to wrażenie wizualne powstałe podczas obserwacji powierzchni. Zmienia się ono w zależności od odbicia powierzchniowego. Na równych, całkowicie gładkich, wypolerowanych powierzchniach odbicie strumienia światła jest kierunkowe - odbite obrazy są wyraźnie rozpoznawalne. Natomiast jakość odbicia na szorstkich powierzchniach jest obniżona: odbity obiekt nie jest już wyraźny, tylko zamazany. Spektrofotometr firmy Byk-Gardner (typ Spectro-guide, fot. 2) dokonuje pomiaru połysku pod kątem 60° przy jednoczesnym pomiarze barwy, tzn. dokładnie w tym samym miejscu. Dzięki temu wykonując jeden pomiar możliwe jest ustalenie, czy kolor i połysk są zgodne z normą.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...