• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 02.02-31.12 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(65)/2010

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator   

  Strona 1 z 2

  Nawet minimalne różnice w wymiarach elementów mają wpływ na warunki pracy aplikacji


  Jak w wielu dziedzinach naszego życia, tak i w malowaniu proszkowym pojawiły się elementy aplikacji farb proszkowych, które nie są częściami oryginalnymi. Jak zawsze w takich przypadkach są one reklamowane jako elementy pełnowartościowe, zapewniające identyczne warunki pracy urządzenia aplikacyjnego przy niższej cenie - i jak zazwyczaj, nie jest to prawda.


  Mimo że dorabiane są najprostsze elementy do aplikacji, to i tak wytwórcy nie utrzymują oryginalnych wymiarów czy jakości wykończenia powierzchni i krawędzi, a także nie korzystają z materiałów takich samych, z jakich wyprodukowany jest element oryginalny. Istotnym aspektem jest fakt, że najczęściej podrabiane są elementy dysz pistoletu oraz dysz inżektora wykonane z teflonu*. Są to elementy układu pneumatycznego – układu odpowiedzialnego za dostarczenie do pistoletu odpowiedniej mieszanki farby proszkowej z powietrzem (dysza inżektora) oraz za uzyskanie odpowiedniego kształtu chmury proszku u wylotu z pistoletu (dysza pistoletu). Nawet minimalne różnice w wymiarach mają wpływ na warunki pracy aplikacji. Wszelkie układy pneumatyczne są bardzo wrażliwe na zmiany wymiarów części odpowiedzialnych za wytworzenie podciśnienia, podobnie minimalne różnice w wymiarach części odpowiedzialnych za kształt chmury proszku będą w znacznym stopniu wpływać na jej wygląd, a co za tym idzie, odpowiadać za spadek efektywności aplikacji farby.


  Jak rozpoznać podróbki?

  Różnica w wymiarach, większa chropowatość powierzchni, różnica koloru materiału - to właściwości podróbek, które możemy rozpoznać porównując z oryginalnymi częściami. Niższa cena oraz zadziory na niektórych krawędziach to cechy, które pomogą nam odróżnić falsyfikat od części oryginalnych.

  85301u.jpg

  Nieobrobione krawędzie – falsyfikat.

  85302u.jpg

  Dysza oryginalna.

  85303u.jpg

  Dysza podrobiona.

  85304u.jpg

  Dysza oryginalna.

  85305u.jpg

  Dysza podrobiona.


  Profesjonalni producenci aplikacji elektrostatycznych dużo pracy wkładają w zaprojektowanie i wytworzenie urządzeń oraz części, aby dzięki nim jak największa ilość farby wylatującej z pistoletu została naelektryzowana i aby jak najmniejsza ilość naelektryzowanych cząstek powietrza, które nie oddadzą swojego potencjału cząstkom farby, przedostawała się na detal - różnice wymiarów w podrabianych podzespołach aplikacji wyniki tego wysiłku niwelują, niektóre wymiary części podrabianych różnią się nawet o 12 proc. Zmiany te powodują naelektryzowanie mniejszej ilości farby wylatującej z dyszy. Z prób, jakie przeprowadziliśmy w naszej lakierni wynika, że sprawność urządzenia przy zastosowaniu jednocześnie nieoryginalnej dyszy inżektora i dyszy pistoletu spadła o 3 proc. Próba była przeprowadzona na płaskich detalach łącznej powierzchni 5000 m2.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...