• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(74)/2011

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 4

    Koncepcje kabin malarskich i suszarek


    Na rynku znajduje się wiele typów i odmian kabin malarskich oraz suszarek, wśród których trudno rozeznać się potencjalnemu inwestorowi. Niniejszy artykuł ma na celu ułatwić to zadanie wszystkim tym, którzy planują zakup tego typu urządzeń.


    Kabiny malarskie


    Przy systematyzowaniu typów kabin najlepiej posłużyć się normą europejską (dziś również polską), dotyczącą kabin malarskich: PN-EN 12215:2004 Urządzenia do malowania


    Kabiny malarskie do nanoszenia natryskiwaniem ciekłych organicznych wyrobów lakierowych


    Wymagania bezpieczeństwa

    Norma ta definiuje pojęcie kabiny malarskiej i określa poszczególne rodzaje kabin, ilustrując schematycznie ich funkcjonowanie:


    Kabina malarska

    Zespół łączący podzespoły, takie jak jeden wentylator lub więcej wentylatorów do wentylacji mechanicznej; układy filtrowania suchego powietrza i/lub przemywania odlotowego powietrza, urządzenia do pomiaru i regulacji (np. blokada do pomiaru wentylacji mechanicznej i urządzenia do natryskiwania), układ nagrzewania nawiewanego powietrza (np. palnik), instalacje automatycznego gaszenia ognia, urządzenia ostrzegawcze, aparaturę elektryczną, połączone razem w obrębie częściowo lub całkowicie zabudowanej konstrukcji (ograniczonej ścianami, nazywanej przestrzenią) do kontrolowanego procesu nanoszenia natryskiwaniem organicznego ciekłego wyrobu lakierowego.


    - Kabina malarska zamknięta (rys. 1 i 2)

    Kabina malarska zamknięta ze wszystkich stron podczas natryskiwania, z wyjątkiem otworów do wprowadzania i usuwania części roboczych i przewodów do wentylacji.

    1087plan_001.jpg



    1087plan_002.jpg




    - Kabina malarska otwarta od góry (rys. 3)

    Kabina malarska zamknięta ze wszystkich stron podczas natryskiwania, z wyjątkiem stropu przeznaczonego do wlotu nawiewanego powietrza, otworów do wprowadzania i usuwania części roboczych i przewodów do wentylacji wyciągowej.

    1087plan_003.jpg




    - Kabina malarska otwarta od przodu (rys. 4)

    Kabina malarska zamknięta ze wszystkich stron podczas natryskiwania, z wyjątkiem otworów w bocznych ścianach do wprowadzania i usuwania części roboczych i przewodów do wentylacji wyciągowej; otwarta przednia strona kabiny używana jest jako wlot nawiewanego powietrza i jako dostęp dla operatora.

    1087plan_004.jpg



    - Kabina zespolona do malowania i suszenia (tzw. kabino-suszarka)

    Zespół łączący podzespoły, takie jak wentylator(-y), układ nagrzewania nawiewanego powietrza (np. wymiennik ciepła lub palnik), klapy i zasuwy z napędem, przewody wentylacji wymuszonej, układy filtrowania suchego powietrza i/lub przemywania odlotowego powietrza, urządzenia do automatycznego gaszenia ognia i dodatkowe specjalne urządzenia elektryczne, obwody sterowania i mocy, połączone razem w celu przeprowadzenia natrysku i suszenia ciekłego wyrobu lakierowego w przestrzeni całkowicie zamkniętej wyposażonej w wentylację wymuszoną.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ sander 1 4 miesiące temu Co o tym myślicie - https://mobilekspert.pl/onas.p... Czy tego typu sprawdzenie samochodu przed kupnem ma sens? Rozumiem, że da się tak wykryć poważniejsze problemy z autem? Uniknąć zakupu byle czego?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji