• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 4(84)/2013

  Artykuły branżowe

  Budownictwo

  Lakiernictwo Proszkowe

  Wyroby Lakiernicze

  ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

  Strona 1 z 2

  Europejskie trendy w kolorystyce i powierzchniach w architekturze


  Kolor stał się jednym z najważniejszych elementów we wzornictwie, umożliwiając obecnie nowe rozumienie architektury i człowieczeństwa. Kolory nie tylko odgrywają kluczową rolę we wszystkich wrażeniach estetycznych, jakie wywierają budynki oraz ich współdziałanie ze środowiskiem, ale mówią również o funkcjach budynków. Kolor podkreśla lub maskuje poszczególne cechy, wpływa na postrzeganie kształtu i wielkości, nadaje tożsamości i znaczenia oraz wyraża jakość i wartość.


  Jakie kolory są częścią tego trendu w malowaniu proszkowym? Axalta Coating Systems (wcześniej DuPont Performance Coatings), jako jeden z wiodących dostawców powłok architektonicznych, zbadał trendy kolorystyczne na podstawie liczbie różnych kolorów sprzedanych w Europie w 2012 r. Zidentyfikował trendy kolorystyczne oraz najczęściej sprzedawane kolory zgodnie z paletą RAL.


  1341perspektywy_001.jpg

  Biały - postrzegany jako perfekcyjny kolor - nadaje blasku nawet najnowocześniejszym budowlom.


  Europa staje się bardziej kolorowa dzięki lakierom proszkowym

  Biały już od dawna był ulubionym kolorem w architekturze, a z udziałem na poziomie 38% nadal nim jest. Z fizycznego punktu widzenia, biały jest sumą wszystkich kolorów i jest postrzegany jako kolor perfekcyjny. Z tego właśnie powodu w większości przypadków, gdy w architekturze wybierany jest biały, jest to czysty biały (RAL 9010). Długą historię w kolorystyce budynków ma także kolor szary, zaś jego udział na poziomie 36% dowodzi, że w szczególności RAL 7016 jest nadal jednym z najczęściej używanych w architekturze kolorów. Można oczekiwać, że kolory metaliczne, które już mają ponad jedną trzecią udziału, będą występowały jeszcze częściej w strukturach bionicznych. W porównaniu do udziału procentowego szarych odcieni metalicznych, występowanie odcieni metalicznych w obrębie innych kolorów jest niemal pomijalnie małe.

  1341perspektywy_002.jpg

  Brązowy przypomina nam drewno, ziemię, kamień i piasek.


  O Axalta Coating Systems

  Axalta Coating Systems to wiodący globalny dostawca ciekłych i proszkowych farb dla przemysłu samochodowego, transportu, różnych branż przemysłowych oraz wybranych klientów z branży architektonicznej i dekoracyjnej. Axalta Coating Systems, dawniej DuPont Performance Coatings, będzie nadal inwestować w rozwój, czerpiąc ze swoich 145 lat doświadczenia w branży farb i lakierów.


  1341perspektywy_003.jpg

  Europejskie trendy kolorystyczne w malowaniu proszkowym: badanie trendów kolorystycznych w architekturze wykazało udział coraz większej liczby kolorów.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...