• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Kataforeza

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 5

    Lakierowanie części maszyn rolniczych z dbałością o zasoby i finanse: cechą szczególną instalacji jest to, że przy pomocy procesu kataforezy nakładana jest powłoka jako lakier kryjący


    Od września 2009 roku u renomowanego producenta maszyn rolniczych Lemken w niemieckiej miejscowości Alpen w Nadrenii Północnej-Westfalii eksploatowana jest nowa linia kataforetyczna, która zapewnia nie tylko ochronę antykorozyjną produktów, lecz zapewnia również powłokę, która pełni także dekoracyjną funkcję lakieru kryjącego.


    Wymagania w zakresie jakości powierzchni stają się coraz wyższe, również w dziedzinie agrotechniki. Podczas gdy w przeszłości na pierwszym miejscu stawiana była ochrona antykorozyjna produktów, dzisiaj producenci muszą brać pod uwagę również rosnące wymagania odbiorców odnośnie jakości powłoki oraz wysokiej klasy wyglądu produktów. Aby sprostać tym wymaganiom, w zakładzie firmy Lemken - renomowanego producenta maszyn rolniczych do uprawy gleby, zasiewu oraz ochrony roślin - od września 2009 r. jest w eksploatacji nowa linia kataforetyczna (KTL). W związku z nową instalacją, zmieniony został cały proces produkcyjny do powlekania powierzchni. Poza znaczną poprawą jakości powłoki, pozwoliło to również na zwiększanie wydajności produkcji. Uzupełnieniem procesu jest zainstalowany system odzyskiwania energii cieplnej, który w znaczącym stopniu pokrywa zapotrzebowanie energetyczne nowej linii.


    Zapotrzebowanie na powłokę lakierniczą wysokiej jakości

    W związku ze znacznym wzrostem eksportu produktów firmy Lemken do Europy Wschodniej oraz Rosji, poza wzrostem wydajności produkcji w celu pokrycia zwiększonego popytu, znacząco powinna również wzrosnąć jakość lakieru dzięki nowej linii malowania kataforetycznego. Szczególną cechą tego systemu jest fakt, że przy użyciu procesu kataforezy uzyskujemy powłokę w wymaganym przez odbiorcę kolorze. Uzupełniające lakierowanie ciekłe bądź proszkowe nie jest stosowane dla produkcji masowej. Dodatkowa linia z procesem lakierowania ciekłego jest do dyspozycji jedynie dla wymalowań specjalnych oraz malowania długich elementów do 8 metrów. Decyzja o budowie instalacji zapadła na początku 2008 r., a jej budowę Lemken zleciło w marcu 2008 r. spółce b+m surface systems.

    886005.jpg

    Widok na strefę obróbki wstępnej i malowania zanurzeniowego: ten zaprojektowany został do elementów o długości do 6 m, szerokości do 1,5 m i wysokości do 3 m. Maksymalne (graniczne) obciążenie przesuwnic to 5 ton.


    Całość linii składa się z instalacji do obróbki strumieniowo-ściernej, 9-strefowej obróbki wstępnej włącznie z fosforanowaniem cynkowym, strefy kąpieli kataforetycznej, suszarki oraz strefy chłodzenia. Do podawania oraz odbioru wyrobów, w strefach za- i rozładunku, do dyspozycji są trzy bufory w obiegu przenośników dwutorowych (P+F). Do malowania kolorami specjalnymi elementy mogą zostać poprowadzone przez usytuowaną równolegle do instalacji KTL kabinę lakierniczą zakończoną strefą wstępnego odparowania oraz suszarką lakieru. Kolejną szczególną cechą w realizacji całego planu jest system cieplny, zainstalowany jednocześnie z linią KTL. Dzięki systemowi odzysku ciepła oraz wykorzystaniu energii odnawialnej uzyskiwana jest energia niezbędna do pracy lakierni. Przy projektowaniu całego systemu obiegu ciepła uwzględnione zostało również ogrzewanie oraz doprowadzenie ciepłej wody do hal montażowych oraz pomieszczeń socjalnych. Rozwiązania te sprawiły, że można w znacznym stopniu zrezygnować z tradycyjnego ogrzewania gazem.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik

    WYDANIE 4(66)/2010

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne