• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(80)/2012

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Filtry lakiernicze z opcją płukania wstecznego


    Systematyczny wzrost różnorodności lakierowanych detali oraz stałe poszerzanie gamy kolorystycznej powoduje w coraz większej liczbie lakierni przestoje produkcyjne związane z koniecznością częstszego płukania instalacji lakierniczych oraz ich komponentów. Oznacza to skrócenie czasu produkcji i wyższe koszty.


    Płukanie filtrów lakierniczych jest zazwyczaj niewdzięcznym zadaniem i wymaga dość długiego czasu, zanim instalacja lakiernicza będzie ponownie gotowa do pracy. Dodatkowo serwis filtrów nastręcza kolejnych problemów, związanych z koniecznością usunięcia zalegających w nich osadów. Z reguły wiąże się to z koniecznością demontażu filtrów i oczyszczenia wkładów filtracyjnych. Niemiecki wynalazca Michael Meserle z Pressig w Bawarii przed trzema laty skonstruował system filtracyjny z opcją płukania wstecznego. System ten został opatentowany i wprowadzony na rynek pod nazwą PURE flow. Oferuje on użytkownikom ogromne korzyści oraz obniżenie kosztów w obszarze procesów lakierniczych. Filtry PURE flow są wstecznie płukane, co oznacza, iż nie ma potrzeby ręcznego usuwania osadów pozostających w filtrze, lecz wystarczy wypłukać je w kierunku przeciwnym. Kierunek strumienia medium myjącego jest odwrotny do kierunku przepływu lakieru, a osady są wypłukiwane tą samą drogą, jaką dostały się do filtra. Opcja płukania wstecznego wymaga całkowicie innej konstrukcji filtra w porównaniu do znanych systemów filtracyjnych dostępnych na rynku.


    1252oszczednosci_001.jpg

    Typ SVL 014-0 - o dużej wydajności dla instalacji zamkniętych lub instalacji z wieloma pistoletami lakierniczymi.


    Projektując swoje filtry Michael Meserle szczególną uwagę zwracał na unikanie nacięć i szczelin, a więc tak zwanych "martwych punktów", aby czas płukania był jak najkrótszy. Resztki lakierów zalegających w tych martwych punktach często nie dają się w całości usunąć, natomiast w czasie procesu lakierowania mogą się przedostać wraz z lakierem na obrabiane detale i tym samym spowodować ich całkowitą nieprzydatność dla dalszego procesu produkcyjnego. Obecnie oferowane są cztery podstawowe typy filtrów PURE flow spełniających praktycznie większość wymagań związanych z wydajnością przepływu. Jeden z filtrów został przetestowany przez niemiecki TÜV i dopuszczony do użycia pod ciśnieniem do 500 barów (np. do zastosowań w procesie Airless). Filtry mogą być instalowane w nowych lakierniach, ale również można doposażać istniejące instalacje, stanowiska ręczne, pompy lakiernicze, instalacje zamknięte oraz dowolne inne technicznie uzasadnione miejsca. Mogą one być instalowane w dowolnych miejscach, jednak warto lokalizować je jak najbliżej pistoletu lakierniczego, najlepiej tuż przed zaworem mieszającym, aby możliwie wszystkie uwalniające się osady z instalacji mogły zostać wychwycone.

    Tagi: filtry, JTec,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...