• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Linia lakiernicza umożliwia produkcję na zamówienie coraz mniejszych partii

    Firma Völker SA z Witten jest jednym z głównych producentów łóżek dla szpitali oraz instytucji opieki zdrowotnej. W zeszłym roku przedsiębiorstwo zainwestowało w nową linię lakierniczą. Teraz można wyciągnąć pierwsze wnioski na temat działającej instalacji.


    Kiedy w firmie przyszło do zmiany całego planu instalacji, zoptymalizowany przepływ materiałów, zgodnie z zasadą utrzymania ciągłości procesu produkcji, stanął w Völker na pierwszym miejscu. W czasie trwania produkcji wytwarzane elementy znajdują się w ciągłym ruchu. – Już po kilku miesiącach pracy widać, że czas przepływu materiałów zmniejszył się o 70% a „nadgodziny” w procesie obróbki powierzchni zmierzają do zera – mówi Jörg Waldeyer, dyrektor firmy Völker. – Poza tym, znaczące korzyści uzyskujemy w kosztach magazynowania i w obniżeniu wartości składowanych zapasów. Proces lakierowania dopasowany jest do taktu montażowego.

    927om01.jpg

    Linia lakiernicza w firmie Völker ma konstrukcję litery U. Z lewej strony układane są elementy do lakierowania, z prawej wychodzą gotowe polakierowane. Źródło: Venjakob


    W dokumentacji technicznej nowej linii na pierwszym miejscu stała również szybsza zmiana farby. Siedem różnych kolorów oraz jeden środek czyszczący powinny być dostępne w trakcie procesu w sposób ciągły, tak aby można było płynnie realizować dużą ilość różnorodnych zleceń klientów. Obecnie, dzięki nowemu automatycznemu systemowi zmiany farby VEN SPRAY DUO firmy Venjakob, operacja odbywa się w około 30 sek. Dziennie możliwych jest dzięki temu nawet 50 cykli zmian farby – wcześniej tylko 10.


    Potencjał oszczędnościowy

    Proces lakierowania w Völker zaczyna się od odkurzenia oraz jonizacji elementów, których rozmiary mogą sięgać od 180 x 50 x 5 mm (długość x szerokość x wysokość) do maksymalnie 2500 x 600 x 80 mm. Po przejściu przez kanał wstępnego podgrzewania w celu osiągnięcia odpowiedniej dla procesu temperatury, wchodzą one do kabiny lakierniczej. Specjalnie opracowana technologia wentylacji w sposób optymalny usuwa mgłę natryskową. Dzięki temu nakłady na czyszczenie zmniejszyły się o 60%. Zarządzanie powietrzem jest poza tym tak zorganizowane, że 30% powietrza wylotowego może być wprowadzane z powrotem do obiegu. Do tego dochodzą zainstalowane najnowszej generacji pistolety natryskowe, jak również system odzyskiwania lakieru – oba czynniki obniżają aktywne zużycie lakieru. System noży czyści ok. 90% taśmy transportera taśmowego, pozostałe 10% przejmowane jest przez klasyczną jednostkę czyszczącą z rozcieńczonym alkoholem. Ponadto, udział chemikaliów służących do czyszczenia wody zużywanej w procesie lakierowania zredukowany został o ok. 40%.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 6(68)/2010

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne