• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 01.10 - 31.12 Julian
  Strona 2 z 7

  Przepływ ścierniwa i jego przepływ masowy zależy od rodzaju, ilości i wielkości ścierniw, ciśnienia i ilości powietrza oraz stosunku objętościowego ilości (np. wg Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, 1 m3 powietrza do ilości 1 dcm3 ścierniwa), prędkości wypływu powietrza z dyszy i rodzaju oraz stanu dyszy, ilościowej objętości podawanego powietrza i wymiarów węży oczyszczarek oraz ilości złączek i krzywizn węży.


  Wpływ kąta obróbki strumieniowo-ściernej


  Wykazano, że istnieje pewien zakres wielkości kąta 60°, gdzie szorstkość była raczej niska. Płytkie, jak również wysokie kąty nachylenia strumienia ściernego, promują dużą szorstkość. Na dość twardych materiałach podłoża (HVS - 200), średnia chropowatość (Rz) spada tylko nieznacznie przy płytszych kątach obróbki strumieniowej. Ale na miękkiej stali średnia chropowatość jest szybko odczuwalna, jeśli kąt obróbki strumieniowo-ściernej był niższy niż fi=60°.

  Najwyższe wartości Ra i Rz są przy prostopadłym kącie obróbki, przy czym parametr Rz jest bardziej wrażliwy na zmiany kąta strumienia ścierniwa. Według prac IMP, do usuwania zgorzeliny oraz twardych zanieczyszczeń i grubych powłok lakierowych optymalnym kątem obróbki jest 80-90°. Przy lżejszych zanieczyszczeniach w postaci luźno przylegającej rdzy i usuwaniu zdegradowanych powłok lakierowych zaleca się kąt nachylenia 60-70°. Przy chropowaceniu powierzchni elektrokorundem (Al2O3) lub karborundem (SiC) największe wartości chropowatości uzyskuje się przy kącie 45°.

  W zależności od kształtu podłoża detalu, kąt może być utrzymywany na stałym poziomie lub zmieniany, aby optymalnie wygenerować strefy erozji masy z podłoża lub uzyskać pożądaną wartość chropowatości powierzchni. Maksymalne chropowatości uzyskano po kątem 70°. W około 73° do podłoża wystąpiła maksymalna szybkość erozji, która jest zbliżona do maksymalnego 75° chropowatych innych rodzajów podłoży. Natomiast przy kątach od 0 do 10° szybkości erozji pozostawała stała.


  Wpływ odległości dyszy od podłoża


  Odległość dyszy jest odległością pomiędzy dyszą i próbką podłoża, jest zwykle podana w centymetrach lub milimetrach. Jeżeli odległość ta jest bardzo mała, to ślady ziaren strumienia ściernego w postaci chropowatości powierzchni mogą być zlokalizowane na małym obszarze podłoża. Ale jeśli odległość jest zbyt duża, to zmniejszają się prędkości ścierniwa na skutek oporu powietrza i uderzeń ziaren ściernych w strumieniu (mniejsze ziarna są szybsze), a podłoże ledwo ulega erozji i dominują wgniecenia lub zadrapania, albo brak śladów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • ZADOWOLONY
  • ZASKOCZONY
  • POINFORMOWANY
  • OBOJĘTNY
  • SMUTNY
  • WKURZONY
  • BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...