• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(77)/2012

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Istotne parametry mające wpływ na koszty wykonania i eksploatacji powłok lakierowych


    Jakość użytkowa powłok lakierowych nałożonych na stal w znacznym stopniu zależy od stanu powierzchni stali bezpośrednio przed malowaniem.


    W lakierowaniu przemysłowym niezmiernie ważne jest przygotowanie podłoża przed pomalowaniem. Niewystarczająca obróbka powierzchni może prowadzić w późniejszym czasie nawet do poważnych wad powłok lakierowych a nawet konieczności ponownego lakierowania elementu. Przy systemach jednowarstwowych jest to tym ważniejsze, że grunt nie maskuje nam ewentualnych nierówności powierzchni.


    Zgodnie z PN-ISO 8501-1 rozróżniamy następujące stopnie przygotowania powierzchni stalowych:

    Sa 1 - Zgrubna obróbka strumieniowo-ścierna;

    Sa 2 - Gruntowna obróbka strumieniowo-ścierna (stopień usunięcia produktów korozji 80%);

    Sa 2? - Bardziej gruntowna obróbka strumieniowo-ścierna (stopień usunięcia produktów korozji 95%);

    Sa 3 - Obróbka strumieniowo-ścierna do stali wzrokowo czystej (stopień usunięcia produktów korozji 100%);

    St 2 - Gruntowne czyszczenie ręczne i z wykorzystaniem narzędzia z napędem mechanicznym (stopień usunięcia produktów korozji poniżej 50%);

    St 3 - Bardziej gruntowne czyszczenie ręczne i z wykorzystaniem narzędzia z napędem mechanicznym (stopień usunięcia produktów korozji 60-70%);

    Fl - Czyszczenie płomieniem.

    1172optymalne_001.jpg


    URIKSOL-275 LIMPIEZA przeznaczony jest do aktywowania i odtłuszczania powierzchni, które zostały wcześniej pomalowane farbami proszkowymi i/lub ciekłymi, np. stara powłoka na elewacji.


    Najpowszechniej stosowanym stopniem przygotowania powierzchni jest stopień Sa 2?, aczkolwiek to zależy od stosowanego produktu. Tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie obróbki strumieniowo-ściernej, może przydać się aktywator URKISOL-275 LIMPIEZA do aktywowania i odtłuszczania powierzchni, które zostały wcześniej pomalowane farbami proszkowymi i/lub ciekłymi (np. stara powłoka na elewacji) lub w przypadku usuwania starych powłok - preparat F-3120/V. Produkt nie wymaga specjalnego traktowania - wystarczy nałożyć pędzlem i po ok. 5-15 min (w zależności od grubości powłoki) usunąć za pomocą szpachelki.


    Każdy produkt, jak wiadomo, wymaga indywidualnego sposobu przygotowania powierzchni. W wyborze odpowiedniej powłoki coraz częściej dla klientów, oprócz jakości, nie jest ważna jednostkowa cena produktu, a jej koszt i wydajność praktyczna. W dobie oszczędności, jakie mają miejsce w coraz większej liczbie firm, projektanci powłok lakierowych zmieniają systemy trzywarstwowe na dwuwarstwowe, natomiast dwuwarstwowe na jednowarstwowe, w zależności od wymagań antykorozyjnych. Jest to znaczna oszczędność zużycia farby a jednocześnie nie zmienia jakości wykonanej powłoki pod względem poziomu jej zabezpieczenia antykorozyjnego. Warto zaznaczyć, że wpływ na ogólne koszty wymalowania mają również takie czynniki, jak jakość aplikacji, odpowiednio dobrany sprzęt, czas potrzebny do nałożenia kolejnej warstwy przy systemach wielowarstwowych czy też grubość powłoki w odniesieniu do wytrzymałości antykorozyjnej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...