• Reklama
  A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - IGP 2024 Julian

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 1(87)/2014

  Artykuły branżowe

  Przygotowanie Powierzchni

  Tworzywa Sztuczne

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

  Strona 1 z 4

  Trendy w malowaniu elementów z tworzyw sztucznych


  Dla części z tworzyw sztucznych powłoka malarska to więcej niż tylko warstwa ochronna: dostarcza ona produktowi cech wizualnych i dotykowych, które zdecydowanie wpływają na postrzeganie go przez klienta, a także na jego decyzję o zakupie. Ze względu na to, że malowanie jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów w procesie produkcji, jego koszty powinny podlegać ścisłej kontroli. Dlatego też pracujący nad nowymi technikami malarskimi opracowują rozwiązania, które wspierają efektywne wykorzystanie zasobów, jednocześnie optymalizując jakość malowania.


  Niezależnie od tego czy dotyczy to wytworów przemysłu samochodowego, czy też artykułów gospodarstwa domowego, elektroniki użytkowej, zabawek, kosmetyków, malowanie części z tworzyw sztucznych staje się coraz bardziej powszechne. Optymalizacja jego cech jakościowych stała się jednym z poważniejszych wyzwań w tej dziedzinie. Z jednej strony, jest nią poprawa właściwości funkcjonalnych, takich jak wytrzymałość i odporność na działanie czynników fizycznych, chemicznych oraz mechanicznych. Z drugiej strony, kładzie się również nacisk na lepsze właściwości optyczne i dotykowe, służące między innymi ich indywidualizacji. Ze względu na globalną konkurencję, rosnący nacisk na ograniczanie kosztów oraz wzrastający popyt na produkcję przyjazną dla środowiska konieczne jest planowanie procesu malowania w sposób bardziej efektywny, sprzyjający zachowaniu zasobów naturalnych. W wyniku zmniejszenia się ilości partii produkcyjnych, a coraz większej różnorodności kolorów, pojawił się problem zwiększonej elastyczności, łatwości przystosowania się, który dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się malowaniem na liniach malarskich.


  1428optymalizacja_001.jpg

  Opalanie płomieniem powoduje pojawienie się grup biegunowych na powierzchni podłoża pierwotnie niebiegunowego, co pozwala na dobrą przyczepność lakieru. Źródło: Venjakob


  Oszczędzanie zasobów podczas obróbki wstępnej

  Czystość powierzchni ma decydujący wpływ na wynik prac malarskich. W celu przeprowadzenia czyszczenia tak skutecznego, jak tylko to możliwe, coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje alternatywy konwencjonalnych systemów elektroenergetycznych. Obejmują one między innymi rozpylanie śniegu CO2 i technologię plazmową. Cząstki stałe, jak również zanieczyszczenia przypominające folię, można usunąć przy pomocy śniegu CO2. Czyszczenie plazmowe, przy wykorzystaniu plazmy niskociśnieniowej i plazmy pod ciśnieniem atmosferycznym, przede wszystkim nadaje się do usuwania cienkich warstw zanieczyszczeń organicznych. Oba procesy pozwalają na czyszczenie na sucho i mogą być zintegrowane w jeden proces malowania, w sposób pozwalający zaoszczędzić miejsce.

  Tagi: Paint Expo,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...