• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Instytut Fraunhofera IFF opracowuje wydajną spalarnię dla sproszkowanych materiałów odpadowych


    Czy to proszek lakierniczy, czy pyły szlifierskie - utylizowanie odpadów jest drogie. Dzięki niedawno opracowanej przez Instytut Fraunhofera IFF spalarni dla sproszkowanych materiałów odpadowych w przyszłości zakłady będą mogły zaoszczędzić na kosztach utylizacji i równocześnie obniżyć koszty ogrzewania.


    Ze względów ekonomicznych lakiernicy zwracają dużą uwagę na wysokie wykorzystanie materiałów malarskich przy nanoszeniu powłok. Przy procesach, takich jak zanurzeniowe lakierowanie elektroforetyczne, powlekanie metodą coil coating, czy też lakierowanie proszkowe, już obecnie osiągane są wysokie poziomy wydajności materiałów. Natomiast w przypadku natryskiwania nie sposób uniknąć odpadów, a powstający przetrysk (overspray) nie może zostać w bezpośredni sposób z powrotem doprowadzony do procesu lakierowania. Dlatego przedsiębiorstwa usuwają w postaci odpadów dużą część lakierów, co jest drogim przedsięwzięciem. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku procesów szlifowania: tutaj także powstaje wiele materiałów odpadowych, dla usunięcia których zakłady produkcyjne muszą sięgać głęboko do kieszeni.

    W przyszłości zakłady przemysłowe będą mogły zaoszczędzić na kosztach usuwania odpadów, a dodatkowo obniżyć koszty ogrzewania pomieszczeń, komór suszarniczych i wielu innych procesów wysokotemperaturowych. Umożliwia to urządzenie, które opracowane zostało przez naukowców z instytutu Fraunhofera IFF w Magdeburgu we współpracy z partnerem przemysłowym.


    - Przy pomocy opracowanego przez nas urządzenia, możemy utylizować termicznie wszelkie palne, sproszkowane odpady przemysłowe, niezależnie od tego czy są to proszki lakiernicze, czy z tworzyw sztucznych, bądź też odpady drewniane - mówi Marcus Kögler, odpowiedzialny za projekt w IFF. - Potencjał do oszczędności jest duży: pomiary referencyjne wykazały, że można zaoszczędzić 25% gazu ziemnego, który wykorzystywany jest zwykle do ogrzewania, a ponadto 100% kosztów usuwania odpadów. Przy wyższych mocach, urządzenie to jest w stanie wytwarzać nawet prąd, którym można zasilić sieć.

    Instalacja składa się z trzech podstawowych jednostek: palnika pyłowego, podgrzewacza wody oraz filtra. Sproszkowane odpady podawane są pneumatycznie - a więc za pomocą sprężonego powietrza - do palnika, gdzie następuje ich celowe zawirowanie, dochodzi do kontaktu z powietrzem i ich spalenia. Woda akumuluje powstające ciepło i ogrzewa za jego pomocą pomieszczenia bądź komory suszarnicze. Spaliny, które powstają podczas spalania, zostają odsysane i oczyszczane w filtrze.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik

    WYDANIE 4(84)/2013

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne