• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4


    Jednak i do takich zadań usuwania farby, które były zazwyczaj wykonywane z alkaliczną aktywacją produktów na bazie NMP przeprowadzanych w zakresie temperatur między 40 i 80°C, są do dyspozycji sprawdzone alternatywy o takiej samej temperaturze pracy, jak np. środek do odlakierowania Controx E 162. Poprzez umiejętny dobór składu rozpuszczalnika oraz dodatków wspomagających można uzyskać zazwyczaj odpowiednio wydajny środek do usuwania farb. Przykładowo, Zakłady Chemiczne Kluthe mają ogromne doświadczenie w usuwaniu poliestru oraz mieszanin proszkowych z profili aluminiowych w temperaturze od 40 do 50°C na podstawie określonych preparatów wolnych od NMP. Szybkość usuwania farb jest nawet wyższa, a w efekcie uzyskana ilość odpadu jest niższa, dzięki czemu rozpuszczone cząstki lakieru nie pęcznieją tak szybko jak to miało miejsce w przypadku NMP.


    1371aluminium_003.jpg

    Rys. 3. Rozkład lakieru w postaci rozpuszczonych drobin oraz płatów w zależności od temperatury i rodzaju środka odlakierowującego.


    Wypróbowanym sposobem usuwania różnych systemów lakierniczych na bazie wody były aktywowane kwasem preparaty wolne od NMP, jak np. środek Controx E 155. Wykorzystywane tu kwasy karboksylowe nie wchodzą w bezpośrednią reakcję chemiczną ze spoiwami lakierniczymi i tym samym nie są zużywane w mediach odlakierowujących. Odmiennie jest w przypadku środków odlakierowujących aktywowanych alkalicznie. Dzięki takim kwaśnym dodatkom efekt odlakierowywania jest stały i nie wymaga ciągłej kontroli oraz stosowania środków wzmacniających.


    Pozytywne doświadczenia ze środkami niezawierającymi NMP

    Korzystając z różnych sposobów alternatywnych możliwości w procesach odlakierowywania za pomocą środków niezawierających NMP i NEP, zdobyliśmy bardzo pozytywne doświadczenia. Zastosowanie NMP/NEP jest nadal w szczególnych przypadkach konieczne (np. w procesie oczyszczania urządzeń aplikacyjnych systemów poliuretanowych, w bardzo krótkim przedziale czasowym w bieżącej produkcji). Jednak realizacja takich zadań znacznie różni się w większości procesów usuwania farb. Zakłady Chemiczne Kluthe konsekwentnie już od lat zalecają wprowadzanie do użytkowania wolnych od NMP środków odlakierowujących, ponieważ nie ma w tym przypadku żadnych niedogodności w odniesieniu do usuwania farb. Ponadto, tak jak w przypadku wielu środków do usuwania farb zawierających NMP, przekazywanie do zwykłego recyklingu również możliwe jest w przypadku większości środków alternatywnych. Zakłady Chemiczne Kluthe prowadzą destylację zużytych wysokotemperaturowych środków odlakierowujących posiadających temperatury wrzenia nawet powyżej 300°C i po odpowiedniej korekcie receptury przekazują je odbiorcom do ponownego użytku.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(85)/2013

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne