• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2023

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Przygotowanie Powierzchni

  ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 5

  Strona 2 z 3

  - rozmiary elementów - warunkowane rozmiarem kosza,

  - ich wagę - każdy model maszyny może przyjąć określoną masę detali do oczyszczenia/cykl,

  - i najważniejsze - ilość zabrudzenia na elementach (plastik, farba); w specyfikacji każdej maszyny podane są dane dotyczące limitów dla konkretnego modelu maszyny.


  1325oczyszczanie_003.jpg

  5-metrowy piec do pirolizy Santana w Skawinie.


  Ostatni z tych paramertów jest szczególnie ważny, gdyż jego przekroczenie skutkuje wyłączeniem się maszyny w celach bezpieczeństwa. Z tego również powodu, zarówno przed sprzedażą, jak i przystąpieniem do regularnej współpracy z klientem, Arena Comet zaleca wykonanie czyszczenia testowego. Ma ono na celu:

  - oszacowanie przybliżonej ilości farby na poszczególnych elementach,

  - wykonanie ostatecznej oferty na czyszczenie - w przypadku usług,

  - dobranie odpowiedniego rodzaju i wielkości maszyny - w przypadku sprzedaży instalacji; nie zawsze bowiem wielkość komory czyszczenia ma decydujące znaczenie,

  - ocenienie długości cyklu i mocy przerobowych,

  - przedstawienie klientowi jakości czyszczenia i ewentualną ocenę czy jakość jest satysfakcjonująca, czy konieczne są dodatkowe kroki (np. doczyszczanie chemiczne).


  Czyszczenie w złożu fluidalnym nie jest skomplikowanym procesem. Kosz załadowany elementami jest umieszczany za pomocą suwnicy w złożu fluidalnym i spoczywa na powierzchni piasku. Po zamknięciu pokrywy, następuje włączenie nadmuchu mieszaniny powietrza i gazu na dnie maszyny. Ta mieszanka, przemieszczająca się w górę, wprawia piasek w ruch. Zaczyna się on zachowywać jak gotująca się ciecz. Tuż przy poziomie piasku znajduje się zapalnik, który jest włączony przez cały czas trwania cyklu. Temperatura procesu to średnio 450°C a cykl trwa zazwyczaj 1 godzinę. Możliwe jest także skrócenie cyklu nawet do 30 minut lub jego wydłużenie (aż do usunięcia całej farby). Wszystko zależy od ilości i rodzaju farby. Schemat działania przedstawia ilustracja.


  1325oczyszczanie_004.jpg


  Po zakończonym cyklu kosz jest wyjmowany z maszyny i po ostudzeniu elementy można poddawać dalszemu czyszczeniu. Konieczne jest usunięcie resztek piasku z czyszczonych elementów. Zazwyczaj odbywa się to poprzez mycie wodą lub odmuchanie sprężonym powietrzem, w zależności od preferencji klienta. W przypadku mycia wodą, detale można dodatkowo zabezpieczyć przed korozją.

  Każda maszyna produkcji Arena Comet jest wyposażona w komorę z dopalaczem, gdzie temparatura procesu jest dwukrotnie wyższa niż w komorze czyszczenia, czyli wynosi 850°C. Pozwala to na rozbicie substancji szkodliwych powstałych w procesie czyszczenia na bezpieczne dla środowiska. Przepływ gazów przez komorę dopalania trwa ok. 3 sekund.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...