• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    Mechanicznie

    Natomiast w przypadku metody mechanicznej proces oczyszczania powierzchni następuje przy użyciu wysokociśnieniowych urządzeń czyszczących wykorzystujących jako medium czyszczące wodę lub inne materiały ścierne, np. piasek, śrut lub korund czy sodę oczyszczoną. W tym procesie wykorzystywana jest energia kinetyczna wody/piasku/innego ścierniwa pod wysokim ciśnieniem. Śrutowanie to metoda przeznaczona do oczyszczania powierzchni z mniej uciążliwych zanieczyszczeń oraz instalacji i urządzeń o dużych gabarytach (stelaży, ścian sitowych, ślimaków wtryskowych, dysz przędzalniczych, filtrów metalowych, konstrukcji stalowych). Śrutowanie metali może być również stosowane jako etap końcowy oczyszczania metodą termiczną – zamiast doczyszczania wodą. Generalnie termiczne oczyszczanie jest ekonomiczniejsze, ale nie wszystko da się czyścić termicznie, więc jest oczyszczanie mechaniczne. To metoda uzupełniająca. Jeśli chodzi o usunięcie powłok lakierniczych (zwłaszcza farby proszkowej) z metali żelaznych, to zdecydowanie zalecana jest piroliza. Dla klientów, usuwających powłoki z detali, które mają być ponownie lakierowane, idealne będzie zastosowanie termiki a na wykończenie śrutowania – wtedy element jest gotowy do lakierowania.


    Chemicznie

    Jeżeli chodzi o metodę chemicznego odlakierowywania, to proces odlakierowywania następuje podczas kąpieli w środku chemicznym dobranym w zależności od rodzaju materiału wyjściowego, a także rodzaju farby czy lakieru oraz sposobu jej nałożenia. Metoda chemiczna stosowana jest do oczyszczania elementów, które ze względu na skład i właściwości nie mogą być czyszczone za pomocą innej techniki. W zależności od zastosowanych środków chemicznych, odlakierowywać tą metodą można stal, jak i aluminium oraz tworzywa sztuczne. Chemiczne usuwanie powłok stosuje się generalnie w przypadku wrażliwych temperaturowo powierzchni lakierowanych. Części są zanurzane na 3 do 12 godzin w specjalnie przygotowanych podgrzewanych kąpielach. Następnie resztki lakieru są usuwane pod wpływem wysokiego ciśnienia. W następnej operacji części poddawane są usuwaniu korozji.


    Wysokociśnieniowo

    Czyszczenie metodą wysokociśnieniową stosuje się w przypadkach, kiedy inne metody mogą powodować uszkodzenie czyszczonych elementów. Nie powoduje uszkodzenia powierzchni czyszczonej (tak jak w przypadku pirolizy bądź śrutowania). Środkiem czyszczącym w tym przypadku jest czysta woda pod wysokim ciśnieniem. Nie narusza ona oryginalnej struktury oczyszczanej powierzchni. Tą metodą mogą być czyszczone elementy duże i o nieregularnych kształtach. Daje ona możliwość bardzo dokładnego oczyszczenia powierzchni metalowej. Użyte ciśnienie 2800 bar umożliwia usunięcie powłok malarskich, lakierniczych, plastiku, lepiku, smarów, gumy itp. Nie trzeba stosować dodatkowej obróbki niezbędnej przy innych technologiach. Metodą wysokociśnieniową można czyścić: ramy lakiernicze, sanie lakiernicze, elementy ocynkowane (np. kratownice), konstrukcje stalowe, wanny, zbiorniki, elementy trudne do zdemontowania.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...