• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 6

    Pomoc w prawidłowym doborze systemów powłok malarskich


    Warunkami koniecznymi do prawidłowego zabezpieczenia konstrukcji stalowej przed korozją są: prawidłowy dobór systemu powłok lakierowych, poprawne przygotowanie podłoża do malowania oraz precyzyjna aplikacja i utwardzanie materiałów lakierowych, w kontrolowanych - odpowiednio dobranych - warunkach.


    Skandynawski producent farb, firma Teknos, opracował materiał informacyjny ułatwiający proces prawidłowego doboru skutecznych i ekonomicznych systemów powłok malarskich. Proponowane systemy spełniają wymagania aktualnych norm przedmiotowych i gwarantują osiągnięcie zakładanej trwałości eksploatacyjnej w środowisku o takiej agresywności korozyjnej, do jakiej były zakwalifikowane.


    Rozwój asortymentu wyrobów lakierowych

    Druga połowa XX wieku zaowocowała na rynku materiałów malarskich opracowaniem i wprowadzeniem do stosowania wielu nowych materiałów malarskich, w których zastosowano nowoczesne spoiwa i surowce oferowane przez burzliwie rozwijającą się chemię. Farby na bazie surowców naturalnych utraciły swoje dotychczasowe znaczenie, pojawiły się liczne, nowe gatunki farb o bardzo dobrych parametrach użytkowych – przewyższające dotąd stosowane, a jednocześnie bardzo wyspecjalizowane. Całkowicie zanikła sztuka produkcji farb na własne potrzeby przez użytkownika, produkcją materiałów malarskich zajęły się duże wyspecjalizowane zakłady, najczęściej dysponujące własnymi laboratoriami badawczo-rozwojowymi. Wielkie koncerny chemiczne dostarczają wysokiej jakości surowce do farb, często z własnymi, sugerowanymi recepturami do ich wytworzenia. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe wyroby lakierowe przeznaczone do stosowania przez profesjonalne firmy do bardzo konkretnych zastosowań. Dla użytkowników – inwestorów, projektantów zabezpieczeń antykorozyjnych i firm malarskich – dotychczasowa wiedza zdobyta w długoletniej praktyce okazała się niewystarczająca. Krótkie cykle wdrażania nowych produktów nie pozwalają na zgromadzenie wielkiego doświadczenia eksploatacyjnego, potrzebne stały się procedury przyspieszonej oceny wyrobów. Pojawił się problem: jak z dużej ilości dostępnych farb skomponować system, aby spełnił oczekiwania odbiorcy w kwestii trwałości zabezpieczenia antykorozyjnego i estetyki.

    86501l.jpg

    Tabela 1. Metody badań systemów malarskich nałożonych na stal (norma EN ISO 12944-6:1998).


    Norma EN ISO 12944

    Doświadczenia osób zajmujących się zabezpieczeniami antykorozyjnymi w wielu krajach w Europie zaowocowały opracowaniem i wydaniem normy EN ISO 12944, części od 1 do 8, która jest aktualnie również Polską Normą (PN). Norma reguluje podstawowe kwestie związane z wykonywaniem zabezpieczeń antykorozyjnych konstrukcji stalowych eksploatowanych w środowisku atmosferycznym o zróżnicowanej agresywności korozyjnej. Pierwsze wydanie normy ISO 12944 zostało zatwierdzone do stosowania w wielu krajach jako norma krajowa w 1998 roku. Składa się z 8 części, które opisują i regulują najistotniejsze zagadnienia poprawnego procesu malowania konstrukcji stalowych, powołując się często na inne normy związane.

    Tagi: Teknos,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 3(65)/2010

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne