• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Badanie Powłok

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Szybkie opracowywanie i testowanie nowych materiałów oraz powłok jest już możliwe


    W celu przyspieszenia testowania właściwości powłok antykorozyjnych odpowiednia grupa VDEh/VDA opracowała w ostatnich czterech latach nowy test laboratoryjny dla przemysłu samochodowego. Ustalanie skutków korozji może się teraz odbywać w krótszym czasie.

    Zespół ludzi z branż motoryzacyjnej, aluminiowej oraz stalowej (łącznie 13 partnerów przemysłowych), pod kierownictwem Instytutu Stali VDEh (Stahlinstitut VDEh), osiągnął w ostatnim czasie porozumienie w sprawie praktycznego (bliskiego warunkom rzeczywistym) testu korozyjnego oraz przeprowadził obszerne próby interlaboratoryjne w celu jego analizy i weryfikacji. Ostateczna rewizja oraz normalizacja jest teraz w rękach VDA (niemiecki związek przemysłu samochodowego). Po standaryzacji przez VDA nowa specyfikacja badania korozyjnego powinna zostać jeszcze znormalizowana przez międzynarodowe instytucje (np. DIN, EN, ISO) i wówczas test będzie mógł być wprowadzony w życie.

    909klimat_01.jpg

    Zastosowanie nowego testu daje możliwość niezawodnej oceny, np. korozji podpowłokowej przy elementach o mieszanej strukturze.

    Źródło: voestalpine Stahl GmbH


    Dotychczas istniało wiele różnych testów u poszczególnych producentów samochodów. Branże aluminiowa oraz stalowa potrzebują jednak jednolitej metody badania laboratoryjnego, np. do określenia charakterystyki działania ochrony antykorozyjnej podkładów malarskich do zastosowań w przemyśle samochodowym. Również opracowany wcześniej laboratoryjny test zmian klimatycznych VDA 621-415 w praktyce nie jest stosowany w jego czystej postaci przez producentów samochodów biorących udział w projekcie. Test wykazuje wiele wad, gdyż nie zawiera on fazy niskich temperatur ani nie umożliwia kontroli wilgotności. Ponadto, nie jest widoczna korozja nitkowa, a także korozja podpowłokowa lakieru nie zgadza się z rzeczywistością, gdyż stal ocynkowana koroduje w tym teście szybciej niż nieocynkowana. Ze względu na jego niedokładną specyfikację test jest również mało powtarzalny.


    3 pytania do…

    Dr Karl-Heinz Stellnberger, dział walcowania na zimno/przeróbek uszlachetniających, badawczo-rozwojowy, kierownik działu korozja/ochrona antykorozyjna w voestalpine

    Stahl GmbH oraz rzecznik grupy VDEh/VDA


    - Jakie nowe wymagania w branży motoryzacyjnej spełnia wasz test?

    - Ten nowy, stabilny korozyjny test laboratoryjny bardzo dobrze przedstawia praktykę przemysłu samochodowego – wymaganie dotyczące zmiennych warunków klimatycznych w obecności soli. Sprawdza się dla nowych powłok i materiałów z aluminium, jak również cienkich blach stalowych. Możliwa jest analiza i ocena typowych mechanizmów korozyjnych, jak np. delaminacja katodowa/anodowa, korozja nitkowa, jak również pojawiająca się korozja galwaniczna przy strukturze mieszanej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...

    WYDANIE 5(67)/2010

    Reklama
    C1 - Farby dekoracyjne