
Kabiny lakiernicze ASTHERM - możliwość zastosowania rozwiązań ograniczających koszty eksploatacji
Wymagania bezpieczeństwa zawarte w unijnej i przyjętej przez Polskę normie wymuszają zastosowanie wydajnych układów wentylacyjnych. Mówimy tu oczywiście o sytuacji, gdy nie ma projektu techniczno-technologicznego (PTT) i projektując kabinę musimy się oprzeć na ww. normie.
Ponieważ w naszym kraju w okresie zimowym, jak pokazały ostatnie zimy, temperatury potrafią spadać grubo poniżej zera i utrzymywać się przez dłuższy czas, konieczne jest zastosowanie w układzie wentylacyjnym odpowiednio dużych układów grzewczych, potrafiących utrzymać temperaturę aplikacji, najczęściej około 20°C, w procesie malowania, czyli wtedy, gdy w kabinie układ wentylacyjny pracuje w pozycji otwartej.
Dla przykładu - moc grzewcza dla układu wentylacyjnego o wydajności 45 000 m3/h i ?t=30°C wynosi 487 kW, ale już dla ?t=40°C (Białystok-Suwałki-Ełk) będzie potrzeba 649 kW. Czy można to jakoś ograniczyć? Można i to na co najmniej dwa znane sposoby. Astherm od połowy bieżącego roku wprowadza kolejny, trzeci sposób ograniczania kosztów eksploatacji. Sposób pierwszy - instalując w układzie wentylacyjnym wymiennik krzyżowy płytowy lub kołowy. Wymienniki krzyżowe, zbudowane z myślą o pracy w lakierni, mają odpowiednio duży odstęp pomiędzy płytami, co niestety determinuje ich gabaryty, ale za to nie są one układami mechanicznymi potrzebującymi serwisowania. Najczęściej stosowane przez ASTHERM mają sprawność znamionową 60%, ale stosujemy również o sprawności 75%. Sprawność wymienników kołowych kształtuje się na poziomie 80-85%, ale jak wspomniałem wcześniej, są to układy wymagające serwisowania i szczególnej dbałości o czystość filtrów, gdyż konstrukcyjnie są podatne na zanieczyszczenie się pyłem lakierniczym. Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, koszty eksploatacyjne związane z czynnikiem grzewczym są redukowane o ponad połowę odpowiednio do sprawności znamionowej zastosowanego wymiennika.
Zapraszamy już dziś przyszłych inwestorów myślących o aplikowaniu o środki z dofinansowań unijnych w latach 2014-2017 w programach opierających się na zastosowaniu w rozwoju urządzeń innowacyjnych.
Paweł Szablewski