• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-05.2024 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(83)/2013

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Technologie Lakiernicze

  Lakiernictwo Ciekłe

  ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Kabiny lakiernicze ASTHERM - możliwość zastosowania rozwiązań ograniczających koszty eksploatacji


  Wymagania bezpieczeństwa zawarte w unijnej i przyjętej przez Polskę normie wymuszają zastosowanie wydajnych układów wentylacyjnych. Mówimy tu oczywiście o sytuacji, gdy nie ma projektu techniczno-technologicznego (PTT) i projektując kabinę musimy się oprzeć na ww. normie.


  Ponieważ w naszym kraju w okresie zimowym, jak pokazały ostatnie zimy, temperatury potrafią spadać grubo poniżej zera i utrzymywać się przez dłuższy czas, konieczne jest zastosowanie w układzie wentylacyjnym odpowiednio dużych układów grzewczych, potrafiących utrzymać temperaturę aplikacji, najczęściej około 20°C, w procesie malowania, czyli wtedy, gdy w kabinie układ wentylacyjny pracuje w pozycji otwartej.


  1332nowy_001.jpg

  Kabiny Astherm mogą być wyposażone w najnowsze rozwiązania ograniczające koszty eksploatacji.


  Dla przykładu - moc grzewcza dla układu wentylacyjnego o wydajności 45 000 m3/h i ?t=30°C wynosi 487 kW, ale już dla ?t=40°C (Białystok-Suwałki-Ełk) będzie potrzeba 649 kW. Czy można to jakoś ograniczyć? Można i to na co najmniej dwa znane sposoby. Astherm od połowy bieżącego roku wprowadza kolejny, trzeci sposób ograniczania kosztów eksploatacji. Sposób pierwszy - instalując w układzie wentylacyjnym wymiennik krzyżowy płytowy lub kołowy. Wymienniki krzyżowe, zbudowane z myślą o pracy w lakierni, mają odpowiednio duży odstęp pomiędzy płytami, co niestety determinuje ich gabaryty, ale za to nie są one układami mechanicznymi potrzebującymi serwisowania. Najczęściej stosowane przez ASTHERM mają sprawność znamionową 60%, ale stosujemy również o sprawności 75%. Sprawność wymienników kołowych kształtuje się na poziomie 80-85%, ale jak wspomniałem wcześniej, są to układy wymagające serwisowania i szczególnej dbałości o czystość filtrów, gdyż konstrukcyjnie są podatne na zanieczyszczenie się pyłem lakierniczym. Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, koszty eksploatacyjne związane z czynnikiem grzewczym są redukowane o ponad połowę odpowiednio do sprawności znamionowej zastosowanego wymiennika.


  Sposób drugi - wykorzystanie odpowiednich układów sterujących, których oprogramowanie pozwala na zastosowanie dodatkowych rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia czynnika grzewczego. Systemy te, szczególnie w okresie zimowym, dają kolejne 20-25% oszczędności w kosztach eksploatacji. Sposób trzeci - firma ASTHERM kończy właśnie fazę projektowania i rozpoczyna fazy testowe nowych kabin, które dzięki całkowicie innowacyjnemu rozwiązaniu, pozwolą na zmniejszenie kosztów eksploatacji bez instalacji wymienników krzyżowych nawet o 75%. Obecnie nie możemy zdradzić żadnych szczegółów, ale jesteśmy zdeterminowani na osiągnięcie sukcesu. Opatentowany i całkowicie innowacyjny produkt powinien trafić do oferty Astherm pod koniec tego roku. Generalnie - urządzenie kupione tanio jest zazwyczaj drogie w eksploatacji, a urządzenie wyposażone w różne systemy oszczędnościowe, droższe w zakupie, jest znacznie tańsze w eksploatacji.

  Zapraszamy już dziś przyszłych inwestorów myślących o aplikowaniu o środki z dofinansowań unijnych w latach 2014-2017 w programach opierających się na zastosowaniu w rozwoju urządzeń innowacyjnych.


  Paweł Szablewski


  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...