• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

  Reklama
  B1 - konica minolta 18.02.2022-31.03.2023 Bogumiła
  Strona 1 z 4

  Zastosowanie wirującej głowicy do elektrostatycznego nanoszenia materiałów proszkowych


  Celem skojarzenia elektrostatyki z urządzeniami malarskimi było wykorzystanie sił elektrostatycznych oraz wykorzystanie pola elektrycznego do najbardziej efektywnego nanoszenia farb ciekłych i proszkowych. Powstało wiele skojarzeń urządzeń napylających z wykorzystaniem elektrostatyki, jak pistolety elektrostatyczne, pneumatyczne, hydrodynamiczne, z wirującym dyskiem, z wirującą głowicą.


  Rozwój urządzeń do elektrostatyki proszkowej osiągnął zintegrowanie źródła wysokiego napięcia z pistoletem, co było przełomem w ich konstrukcji, nastąpiło doskonalenie układów zasilających proszkiem, wprowadzono regulowane charakterystyki prądowo-napięciowe powielaczy, wprowadzono specjalizowane sterowniki, osiągnięto łatwość serwisowania urządzeń i dobre ich walory użytkowe. Zatrzymano się na maksymalnej wydajności pistoletu – ręcznego i automatycznego – na poziomie 10-15 kg proszku na godzinę. Ograniczenie to spowodowane jest brakiem możliwości osiągnięcia jednorodnego stabilnego strumienia proszku i brakiem możliwości jego skutecznego naładowania elektrycznego przy większych wydajnościach. Pewną niszą postępu w konstrukcji aplikatorów proszkowych jest zastosowanie wirującej głowicy, która pozwala uzyskać wyższe wydajności i inne pozytywne cechy technologiczne. Technika wirującego dysku i wirującej głowicy stosowana była w elektrostatyce ciekłej, natomiast dopiero od niedawna znalazła ona szersze zastosowanie w technice proszkowej, po poprawieniu wgłębności tej metody malowania proszkowego.

  898001a.jpg

  Rys. 1. Wirujący dysk i schemat elektrostatycznego efektu rozpylania farby ciekłej.


  Zastosowanie wirujących dysków i wirujących głowic do farb ciekłych

  Jednym z pierwszych urządzeń elektrostatycznych do nanoszenia ciekłych materiałów malarskich były wirujące dyski. Ich średnica wynosiła 150-300 mm, prędkość wirowania 4000-7000 obr./min, zasilane były napięciem ok.100 kV. Cząsteczki farby ładowane były na krawędzi dysku i rozpylane głównie elektrostatycznie, osiągając przyśpieszenie 5000 x g. Podobną grupą urządzeń do wirujących tarcz są wirujące głowice, które mają kształt dzwonu. Głowice wirują z prędkością 20 000-70 000 obr./min, ich średnica wynosi 30-70 mm, zasilane są napięciem 100 kV. Cząsteczki farby osiągają przyśpieszenie 100 000 x g. Główny efekt rozpylania cząsteczek odbywa się na zasadzie mechanicznej. Ładowanie elektryczne materiału malarskiego odbywa się na zasadzie kontaktowej, gdy jego rezystywność jest poniżej 500 MΩ oraz na zasadzie jonowej.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...