• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    Zaznaczam, że opłaty podwyższone stosowane są również, jeżeli składowanie odpadów jest zabronione na podstawie ustawy o odpadach. Oprócz zwiększenia stawki opłaty podwyższonej dodano zapis, że opłatę podwyższoną ponosi się niezależnie od opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku.


    Stopień szkodliwości czynu

    Sądzę, że wprowadzane zmiany powinny skutecznie zniechęcić nieodpowiedzialne jednostki do pozbywania się odpadów w sposób niedozwolony lub bez uregulowań prawnych. Mimo iż ustawodawca przewidział, że przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej należy uwzględnić stopień szkodliwości czynu, w szczególności zakres naruszeń, ilość odpadów, rodzaj stwarzanego zagrożenia dla środowiska oraz okoliczności uprzedniego naruszenia przepisów o odpadach, to należy spodziewać się, że kara może być bardzo dotkliwa. Szczególnie dla małego warsztatu samochodowego, w którym bezprawnie zostanie przeprowadzony demontaż pojazdu wycofanego z eksploatacji.


    Dodam jeszcze, że ustawa z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw [Dz. U. Nr 28, poz. 145] wprowadziła również zmiany w ustawie z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów [Dz. U. nr 124, poz. 859]. Na podstawie wprowadzonych zmian Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nakłada na odbiorcę odpadów sprowadzonych nielegalnie, który nie zastosował się do wcześniej otrzymanego postanowienia, karę pieniężną w wysokości od 25 000 do 150 000 zł.


    Dzisiaj znajomość przepisów jest niezbędna bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. Dostępność dzienników ustaw i monitorów jest coraz lepsza i nie powinna dla nikogo stanowić problemu. Ważne jest abyśmy wiedzieli, gdzie opublikowane zostały przepisy dotyczące naszej branży. Czytajmy więc czasopisma branżowe, w których znajdziemy wiedzę związaną z najlepszą dostępną techniką (BAT ) i wiedzę prawną.


    Uwaga, zmieniono!

    Do głównych zmian w ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji [Dz. U. nr 25, poz. 202 z późn. zm.2] należą:

    - Dodanie art. 3a, w którym doprecyzowano pojęcie pojazdu wycofanego z eksploatacji uznając, że pojazd, który nie spełnia wymagań technicznych zapewniających ochronę środowiska lub zdrowia albo życia ludzi, określonych w odpowiednim rozporządzeniu ministra do spraw transportu, jest pojazdem wycofanym

    z eksploatacji.

    - Zmiana terminu złożenia rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty za brak sieci składanego przez wprowadzającego pojazd, czyli do 15 marca roku (było 31 marca) następującego po roku, którego opłata dotyczy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...