• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 1(75)/2012

  Artykuły branżowe

  Lakiernictwo Proszkowe

  Badanie Powłok

  Procesy Wspomagające

  ponad rok temu  01.01.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

  Strona 1 z 2

  Proste metody badawcze pomagają zapewnić wysoką jakość lakierowania


  Wiele problemów związanych z nakładaniem lakierów proszkowych da się uniknąć dzięki prostym testom przeprowadzonym przed rozpoczęciem lakierowania. W tym artykule opisujemy niektóre z nich.


  Badania wstępne mogą pomóc lakiernikom w uzyskaniu wysokiej niezawodności lakierowania oraz dobrej jakości powłoki. Dobrą praktyką jest wizualna ocena proszku już na etapie odbioru towaru w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zbryleń bądź zanieczyszczeń. W celu dokładniejszego badania proszku zalecana jest metoda oznaczania rozkładu wielkości cząstek przez przesiewanie (DIN EN ISO 8130-1), w której proszek przesiewany jest przez sita o różnych wielkościach oczek i każdorazowo określany jest ciężar pozostałości. Rozkład wielkości ziaren, który tworzy się w procesie mielenia podczas produkcji, ma wpływ na zdolność rozpylania oraz sypkość proszku. Gdy ilość (udział) bardzo małych bądź bardzo dużych cząstek jest za duża, może to powodować trudności w lakierowaniu. Za korzystne uznaje się spektrum wielkości cząstek pomiędzy ok. 10 a 100 µm. Zbyt drobny proszek może się np. źle ładować i powoduje tworzenie się nieprzydatnego do malowania pyłu.

  1106niezawodne_001.jpg

  „Test spadania” pokazuje czy proszek dobrze przylega do podłoża i dostarcza informacji na temat właściwości elektrostatycznych proszku. Źródło: Redakcja


  Sypkość proszku określa się np. przy pomocy lejka bądź innych specjalnych przyrządów pomiarowych (test wg DIN EN ISO 6186). Uzyskany czas, w jakim proszek przesypie się przez lejek o zdefiniowanych wymiarach, podawany jest w sekundach i dostarcza informacji na temat właściwości sypkich materiału. W metodzie A tester zamyka wylot lejka i napełnia go proszkiem o określonej masie. W metodzie B podanego testu lejek po zamknięciu wylotu jest przepełniany proszkiem, a jego nadmiar zdejmowany jest gładkim ostrzem, w celu uzyskania określonej objętości. W obu przypadkach tester usuwa następnie element zatykający i mierzy czas aż do całkowitego opróżnienia się lejka. Krótki czas przesypywania się proszku oznacza dobrą sypkość. Wolne wysypywanie lub blokowanie się proszku świadczy o grudkach bądź zanieczyszczeniach. Transport oraz przechowywanie w zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do pogorszenia się właściwości sypkich poprzez tworzenie się aglomeratów. Należy zatem zwracać uwagę, aby lakier, szczególnie niskotemperaturowy lakier proszkowy, przechowywany był w chłodnym i suchym miejscu.

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...