• Reklama
  A1 - kabe

Szukaj

  Reklama
  B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2023

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 3(71)/2011

  Artykuły branżowe

  Procesy Wspomagające

  Technologie Lakiernicze

  ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

  Temperatura oraz wilgotność w lakierni


  Firma Sternal International oferuje technologię do automatycznej regulacji wilgotności powietrza typu Sternal – Fog.


  Odpowiednia wilgotność w pomieszczeniach lakierni nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale gwarantuje również uzyskanie idealnej powierzchni po nałożeniu lakieru. Nawilżanie powietrza powoduje likwidację napięcia elektrostatycznego, co także zmniejsza zapylenie w hali i umożliwia położenie idealnej warstwy lakierniczej czy malarskiej. Temperatura oraz wilgotność w pomieszczeniu lakierni muszą być utrzymywane stale na odpowiednim poziomie. Musi być zachowany proces schnięcia pod względem czasu. Należy zapewnić odpowiednie ciśnienie strumienia lakieru oraz grubość jego nanoszenia. Firmy w różny sposób radzą sobie z zachowaniem tych rygorów. Przeważnie łamią wszystkie zasady, co ma potem wpływ na jakość powierzchni. Aby jednak osiągnąć oczekiwany efekt należy przestrzegać najistotniejszych zasad wynikających ze stosowania systemów regulacji wilgotności powietrza. Optymalna temperatura powietrza w lakierniach wynosi od +5ºC do +25ºC dla temperatury podłoża do 40ºC. Temperatura podłoża podczas malowania, dla uniknięcia kondensacji wilgoci na powierzchni powinna być o co najmniej 3ºC wyższa od temperatury punktu rosy otaczającego powietrza. Najlepsze wyniki prac malarskich uzyskuje się podczas malowania przy wilgotności względnej powietrza do 85 proc. Wzrost wilgotności względnej powietrza powyżej 85 proc. stwarza korzystne warunki do tworzenia się na powierzchni warstewki zaabsorbowanej wody oraz przyczynia się do zmniejszenia szybkości wysychania powłoki, dlatego trzeba zapewnić stały poziom wilgotności powietrza.

  1014np_001.jpg

  Temperatura oraz wilgotność w pomieszczeniu lakierni muszą być utrzymywane stale na odpowiednim poziomie.


  System nawilżania powietrza zapewnia stabilność wymiarową i kształtową obrabianego materiału, zmniejsza zużycie farb, lakierów i środków rozcieńczających oraz powoduje zmniejszenie napięcia elektrostatycznego – zmniejsza ryzyko pożarów, obniża zawartość pyłów i kurzu w powietrzu (zwłaszcza najdrobniejsze frakcje, które są najtrudniejsze do wyeliminowania), ogranicza straty materiałowe obrabianych produktów.

  1014np_002.jpg

  Każda instalacja projektowana jest dla indywidualnych potrzeb i wymagań klienta. Oferujemy doradztwo, konsultacje, szkolenie, projektowania i wykonawstwo kompletnych instalacji w każdych, nawet najbardziej trudnych warunkach.


  Remigiusz Sternal

  Sternal International

  Tagi: Sternal,

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...