• ReklamaA1 - eko color 08.11-31.12.2022 Julian

Szukaj

  ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-04.2023 Bogumiła

  Artykuły branżowe

  Wydanie nr: 6(92)/2014

  Artykuły branżowe

  Przegląd inwestycji

  ponad rok temu  15.11.2014, ~ Administrator   

  Projekt lakierni w wersji 3D.

  Projekt lakierni w wersji 3D.

  Strona 1 z 2

  Lakierowanie tworzyw sztucznych dla branży automotive

  Nikogo dziś już nie trzeba przekonywać, że automatyzacja procesu lakierowania przynosi wiele korzyści: skraca czas produkcji, zwiększa wydajność, zmniejsza koszty i eliminuje błędy. Zautomatyzowanie procesu jest szczególnie ważne dla firm działających dla branży automotive, która jest niezwykle wymagającym klientem. Dobrym przykładem zastosowanych rozwiązań usprawniających pracę w lakierni jest firma Plas.co.tech Poland Sp. z o.o.

  Głównymi udziałowcami spółki są dwie różne firmy: włoska S.I.S. i koreańska KFTP. Podstawą działalności firmy jest produkcja i lakierowanie części z tworzyw sztucznych, przede wszystkim dla przemysłu motoryzacyjnego, dla producentów samochodów Kia i Hyundai.
  Firma Plas.co.tech wspierana jest do dzisiaj przez swoich założycieli w rozwoju i wszelkich działalnościach, przede wszystkim w osiąganiu pełnej wydajności związanej z wtryskiwaniem i lakierowaniem tworzyw sztucznych.
  Jeżeli chodzi o detale, to firma sama je wtryskuje na miejscu lub otrzymuje od dostawców. Są to m.in. deski rozdzielcze, obudowy zegarów czy boczne obudowy (panele drzwi). Wiele różnorodnych elementów (ok. 40 rodzajów) zawsze sprawia kłopot w odpowiednim zaprojektowaniu lakierni, tak aby w prosty i szybki sposób była możliwość przezbrojenia pracy kabiny lakierniczej. W tej chwili w zakładzie funkcjonują trzy lakiernie: dwie automatyczne (jedna z trzema robotami, druga z jednym robotem) oraz manualna do testów i krótkich serii produkcyjnych.
  Sam proces lakierowania jest raczej typowy dla elementów z tworzyw sztucznych. Poddawane są one jonizacji, czyszczone najczęściej alkoholem izopropanolem, następnie ponownie jest odmuch sprężonym/zjonizowanym powietrzem, po czym są malowane. W przypadku lakierni automatycznych, które powstały dzięki współpracy z firmą Varnish (obecnie Varnishtech), w pierwszej kabinie na detale nakładany jest podkład. Chodzi o lepszą przyczepność farby nawierzchniowej. Dla trudnych detali przed lakierowaniem stosuje się dodatkowo płomieniowanie. W większości przypadków stosowanie primera w celu aktywacji jest jednak wystarczające. Zrobotyzowana aplikacja lakiernicza współpracuje z automatyczną kabiną malarską z filtracją mokrą. Kabiny obsługują trzy roboty firmy ABB (jeden lakieruje primerem, dwa służą do nakładania ostatecznej warstwy lakieru) wyposażone w pistolety AGMD Pro DeVilbiss. W zależności od detali wybierany jest odpowiedni program lakierowania spośród około stu. Farby dostarczają głównie producenci koreańscy (Noroo Bee) i niemieccy (Peter Lacke), czasami używa się produktów japońskich (Musashi). Najczęstszymi kolorami są czarny mat i srebrny. W tej chwili ok. 80 proc. lakierów to farby rozpuszczalnikowe, resztę stanowią produkty wodne. Lakiery wygrzewane są w piecu w temperaturze 80 st. C przez około 30 minut.

  Każda kabina posiada swoją stację uzdatniania wody. Dodawany jest do niej koagulant/flokulant, dzięki czemu farba się ścina i wypływa na wierzch. Następnie jest zbierana, a odpady są utylizowane przez zewnętrzną firmę.  
  Warto zaznaczyć, że na każdym etapie detale przechodzą przez system kontroli jakościowej. Wydajność trzech linii jest bardzo duża i zależy od wielkości elementów, dla małych jest to nawet 4000-5000 sztuk na jednej zmianie. Generalnie obecnie lakierowanych jest dziennie ok. 900 kompletnych desek rozdzielczych/paneli drzwi.
  – Osiągamy w tej chwili maksymalną wydajność naszych linii – mówi Sebastian Majewski, kierownik lakierni w Plas.co.tech. – Wszystkie rozwiązania i urządzenia gwarantują nam oczekiwaną przez klientów najwyższą jakość powłok. Wciąż jednak dążymy do zoptymalizowania procesu lakierowania. Stąd w planach mamy testy malowania elektrostatycznego, co może przynieść jeszcze niższe zużycie farb oraz filtrów.                

  GALERIA ZDJĘĆ

  Automatyzacja procesu lakierowania gwarantuje wiele korzyści.
  Odmuchiwanie detali sprężonym powietrzem przed lakierowaniem.
  Dział kontroli jakości.
  Kabina ręczna.
  Strefa załadunku i rozładunku detali.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 1
   ZADOWOLONY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   POINFORMOWANY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   SMUTNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  Komentarze (0)

  dodaj komentarz
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...